Facebook Tarafından Yürütülen İçerik Hassasiyetleri İle İlgili Yeni Bilgiler Sızdırıldı

Facebook şimdiye kadar birçok yönden kullanıcıların ve kamuoyunun dikkatlerini üzerine çekmeyi başardı. Genellikle içerik paylaşımlarının hedef kitlesi ve ulaştığı kesime göre kaldırılıp kaldırılamayacağı ile ilgili ne tür adımlar atılıyor her zaman merak edilmiştir. Günümüzde Facebook sildiği fotoğraflar ve kaldırdığı paylaşımlar gerekçesiyle hep insanların güdümünde kalsa da bu noktada sessizliğini korumayı sürdürüyor.

Facebook Tarafından Yürütülen İçerik Hassasiyetleri İle İlgili Yeni Bilgiler Sızdırıldı

Facebook içerik hassasiyetleri açısından The Guardian gazetesinin verdiği demeçlerde bir yöneticinin açıklık getirdiği konulardan bahsedilmiş. Bir haber niteliğinde olmasına karşılık sızıntı olarak sunulmasındaki amaç ise herhangi bir ismin geçmiyor oluşudur. Verilen bilgilerde ise çarpıcı birçok detay yer alıyor.

Örneğin bir kişiyi kastederek ona karşı şiddet uygulamayı tarif etmek kesinlikle yasak olup içerikler kaldırılırken eylemden söz etmek asla bir sorun teşkil etmiyor. Yani Facebook'ta keskin nişancının adamı nasıl öldürebileceğine dair tanıtım yapılabilir, bu noktada eğitim destekli gönderiler paylaşılabilir. Fakat keskin nişancının bir devlet başkanını ya da bir başbakanı öldürmesi gerektiğiyle alakalı içerikler yayından alınır.

Benzer bir durum Facebook cinsellik, seks ve zorbalık gönderileri ile alakalı verilen kararda su yüzüne çıkıyor. Eğer bir zorbalık ya da cinsellik içeriğine rastlanırsa içerisinde farklı bir şiddet eğilimi olup olmadığı baz alınıyor. Sadizm, mazoşizm ya da benzeri bir gösteri yoksa kaldırılmayabiliyor.

İntihar videoları, ölüm videoları ve savaş videoları bir anlamda toplumun her kesiminden insana ulaşıp farkındalık yaratılmasını amaçlıyor. Doğal olarak bunların kaldırılması için haklı bir sebep görülemeyebiliyor. Facebook gönderi silme konusunda tepkileri üzerine çekmeyi sürdürecek gibi duruyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.