Facebook Artık Yalan Haberlerle Mücadele Edecek

Facebook alakalı makaleler kısmı ile kullanıcıların bir tane haberin gerçekliğini anlamaları için yardımcı olmaya hazırlanıyor.

Facebook Artık Yalan Haberlerle Mücadele Edecek

Facebook alakalı makaleler kısmı ile kullanıcıların bir  tane haberin gerçekliğini anlamaları için yardımcı olmaya hazırlanıyor. İlgili makalelerin değişik olan bakış açıları ve  de ekstra bilgi sunduğu konusundaki yorumları dikkate almış olan sosyal paylaşım sitesi ise, bu kısmı kullanıcıların yalan olan haberleri ayırt etmelerine yardımcı olmak amacıyla kullanacak. Facebook ayrıca  yalan haber tespitinin konusunda gelişmiş bir tane algoritmadan da faydalanmaya hazırlanıyor. Bu algoritma içerisinde kullanıcılardan gelmiş olan yorumlar ve de bildirimler dikkate alınmaya başlanacak. Bildirilmiş olan haberler, Facebook tarafından 3. taraf pozisyonundaki doğrulama sitelerine de gönderilecek.

Haber doğrulaması ile ilgili sitesi, söz konusu olan bu haberi inceleyecek. Haber doğrulama ile ilgili  siteler tarafından hazırlanmış olan rapor, Facebook şirketinin tarafından ilgili makaleler kısmında açık bir şekilde gösterilecek. Kullanıcılar  ise bu raporu ana bağlantıya  daha tıklamadan önce görmüş olacak. Firma, ilgili makaleler bölümü içerisinde büyük  bir oranda ''yalan'' şeklinde nitelenen haberleri  ise hiç bir şekilde listelemeyecek. Böylece yalan haberlerin  çok daha fazla yayılmaya başlamasınında önüne geçilmiş olacak.

Facebook aynı zamanda haberleri farklı bir makale ile beraber paylaşıp insanların  bu bilgiler doğrultusunda karar vermelerine yardımcı olma maksadında. Sosyal paylaşım sitesindeki ürün müdürü  görevinde bulunan Tessa Lyons'un tarafından TechCrunch isimli siteye yapılmış olan açıklama içerisinde, Facebook’un gerçeğe hükmetmekte olan konumuna gelmeyi istemediği açıklandı. Lyons ayrıca, doğrulama araçlarının haberlerin gerçekliği ile ilgili sinyal verebilecek olduğunu da dile getirdi.

facebook haber ilgili makaleler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.