Face ID Sistemi Güneş Gözlüğü Varkende Çalışıyor Mu?

Apple şirketi, hem mevcut özellikleri hem ise fiyatıyla çok fazla konuşulan yeni telefonlarından iPhone X modeli ile beraber Touch ID'i de kaldırdı.

Face ID Sistemi Güneş Gözlüğü Varkende Çalışıyor Mu?

Apple şirketi, hem mevcut özellikleri hem ise fiyatıyla çok  fazla konuşulan yeni telefonlarından iPhone X modeli ile beraber Touch ID'i de kaldırdı. Bu özelliğin yerine milyonda bir  oranda hata yapma olasılığı yer aldığını iddia etmeye başladığı Face ID'yi ( yüz tanıması özelliğini) getirdiğini duyurdu. Yüzü tamamen belirsiz duruma getirebilecek pek çok faktöre karşın sağlıklı çalışmış olduğu da iddia edilen yüz tanıması özelliği acaba bir güneş gözlüğü ile kullanılabilmekte mi?

Apple şirketinin yüz tanıması özelliği özellikle  de şapka ile birlikte eşarp, gözlük, sakal, ve makyaj gibi şeylere karşın başarılı bir biçimde çalışıyor. Apple şirketi tanıtım anında bu unsurlardanda bahsetmişti. Lakin güneş gözlüğünün konusuna hiç bir şekilde değinmedi.

Apple şirketinin  yazılım mühendisliğinin şefi görevindeki Craig Federighi, konuyla alakalı sorulara mail yolu ile bir cevap verdi. Ona bakılırsa pek çok güneş gözlüğü kızılötesi  olan ışığın gözlerinizi görmelerine izin vermekte. Bu nedenle de yüz tanıması sistemi güneş gözlüğü varkende kullanılabilir.

Federighi ayrıca, iPhone X modelinin çalınması halinde hırsızın bu telefonu sahibinin yüzüne tutup kilidini açıp açamayacak olduğu sorusunu da açıkça cevapladı. Federighi açıklamasında, buna karşı 2 tane önlem olduğunu açıkladı. Ona bakılırsa eğerki iPhone X ürününe bakılmazsa kilit açılmamakta. Öte yandan telefonun güç ve  de ses tuşlarına basılı tutulduğunda yüz tanıması devre dışı kalmakta.

Açıkça söylemek gerekirse Federighi'nin bu bahsi geçen soruya vermiş olduğu yanıtlar birazda olsa komik olmuş. Zira iPhone X ürününü sahibinin yüzüne tutmuş olan hırsız, sahibinin bu cihaza bakmasını da kolay bir şekilde sağlayabilir. Öte yandan hırsızlık olayında bu telefonun tuşlarına basma  gibi bir şansınız hiç bir şekilde olmayabilir. 

apple iphone x face id
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.