Elektrikli Araçların Menzili Tam 3 Kat Artmış Olacak

Elektrikli araçların menzilini çoğaltma çalışmaları, elektrikli araba üreticilerininde ana çalışma konusunu oluşturmakta.

Elektrikli Araçların Menzili Tam 3 Kat Artmış Olacak

Elektrikli araçların menzilini çoğaltma çalışmaları, elektrikli araba üreticilerininde ana çalışma konusunu oluşturmakta. Toshiba şirketi, elektrikli araçların menzilinin tam 3 kat artmasını sağlamakta olan ve yalnızca birkaç dakika içerisinde tam bir şekilde şarj edilebilmekte bulunan pili geliştirdi.

Toshiba şirketinin 2007 senesinden bu zamana kadar çeşitli şekillerde haberlere konu olmayı başaran SCiB’si (Süper Şarjlı Bir İyon Pil), yalnızca 5 dakika içerisinde %90 oranında şarj olabilmesi ile bilinmekte. Aynı zaman içerisinde, 10 senelik bir ömrü ve de yüksek seviyede  bir güvenlik seviyesine sahip durumda bulunan bu pil, elektrikli arabalar içinde kullanılmaya başlanmış oldu. Mitsubishi şirketinin i MiEV modeli  ve Honda şirketinin Fit EV modeli dahil olmak üzre pek çok önemli elektrikli araç içerisinde kullanıldı.

Mevcut  durumdaki SCiB’lerde anot şeklinde lityum titanyum oksit kullanılmaya devam edilirken, yeni nesildeki SCiB'de titanyum niobyum oksit ismi verilen malzemeden bir anot kullanılmakta. Yeni  geliştirilen pilin 50 Ah olan sürümünü test etmiş olan Toshiba şirketi, 5000. defa şarj döngüsünden sonrasında pil kapasitesinin %90’ının korunmakta olduğunu da tespit etmiş oldu. Emniyetli ve  de uzun ömüre sahip olan bu yeni pil, standart durumdaki bir elektrikli arabaya entegre edildiği zaman elektrikli aracın menzili tam 3 katına kadar artabiliyor olacak. Yalnızca 6 dakikalık  bir ultra-hızlı şarjın sonrasında ise 320 kilometrelik bir yol gidilebiliyor olacak.

Toshiba şirketinin  yetkilileri pilin performansını iyileştirmek amacıyla çalışmaya devam edecek olduklarını ve 2019 senesi içerisinde bu yeni pili piyasaya çıkartmayı hedeflediklerini de açıklamış oldu. Elektrikli araba menzili ve de performansında çok önemli bir artış sağlayabilecek olan bu yeni pil, elektrikli olan araçların yaygınlaşması konusunda da kilit bir rol oynayabilir.

toshiba elektrikli araç pil
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.