E-Atık Sorununa Çözüm İçin Biyolojik Olarak Parçalanabilen Devre Geliştirildi

Dünya genelinde gittikçe artan e-atık sorunlarına çözüm amacıyla araştırmacılar biyolojik olarak parçalanabilme özelliği olan devre geliştirdiler. Basit bir şekilde selüloz devreleri parçalamak için sirke yeterli olabiliyor.

E-Atık Sorununa Çözüm İçin Biyolojik Olarak Parçalanabilen Devre Geliştirildi

Bugün için dünyada giderek artan e-atık problemlerine dikkat çekildiğinde dünya çapında yıllık 50 milyon ton e-atık üretildiği ortaya çıktı. Bu e-atıkların maliyeti baz alındığında sadece ABD üzerinde elden çıkarılan elektronik ürünlerin 60 milyon dolarlık altın ve gümüş içerdiği tahmin ediliyor.

Genele bakıldığında e-atık oranındaki ciddi artış bu atıklara özel yeni geri dönüşüm yöntemleri üzerinde çalışılması gerekliliğini ortaya çıkardı. Stanford ve Kaliforniya Üniversitesi'nde görevli bilim adamları, devreleri biyolojik olarak parçalanabilir hale getirdiklerinde e-atık probleminin çözümüne büyük katkı vereceğini düşünüyor.

Özellikle bitkilerde bulunan selüloz, demir bazlı elektrotlar kullanılarak karbon bazlı bileşiklerle beraber yarı iletken yapısına formüle edielceği belirtildi. Bu devre işlemi tamamlanınca ise bu düzeneğe sirke eklemek işlemin tamamlanmasına neden olacak. Böylece zayıf bir asit kullanılarak e-atık oluşumunun önüne geçilebileceği düşünülüyor.

Geliştirilen devreler şimdilik yeteri kadar düşük maliyette olmasa da yakın gelecekte geliştirilerek kullanılabilir hale ve maliyete getirilebileceği düşünülüyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.