Dünyası Sarsan WannaCrypt Virüsü Rekor Zarar Yol Açtı

WannaCrypt Virüsü hala tüm dünya genelinde zarar yol açmaya devam ediyor. Son açıklanan rakamlarda rekor seviyede fidye topladığı belirtilen virüsün yol açtığı zarar ne kadar? Yeni önlemler alınmaya devam ediyor mu? Tehlike devam ediyor mu? İşte konu hakkında tüm detaylar.

Dünyası Sarsan WannaCrypt Virüsü Rekor Zarar Yol Açtı

Kısa süre önce bilişim dünyasında yeni bir sorun daha ortaya çıktı. Aslında son dönemde popüler olan fidye virüsü tabiriyle andığımız virüslerin bir türü olarak ortaya çıkan WannaCrypt virüsü tüm bu sorunun ana kaynağı oldu. Bir anda dünya genelinde siber saldırı olarak gösterilen ve birçok ülkede, binlerce bilgisayara bulaşan fidye virüsü nedeniyle Microsoft bile desteğini kestiği işletim sistemlerine güvenlik güncellemeleri getirmişti.

Ülkemizde de bir hayli soruna neden olan virüs hakkında sürekli olarak uyarlarda yapılmaya devam ediyor. Özellikle Windows 10 altında işletim sistemlerinde çok kolay bulaşma gösteren virüsün uyarıları bir yana dursun virüsün tüm dünya genelinde oluşturduğu maddi hasarda tespit edilmeye başlandı.

WannaCrypt Virüsü 200 Bin Bilgisayarı Etkiledi

Sadece hafta sonu içerisinde virüsün 200 bin bilgisayarı etkilediği ortaya çıktı. Dünya genelinde 200 bin bilgisayarın ele geçirilmesine neden olan virüsün zararının ise en az 200 bin dolar olması bekleniyor. 200 bin dolar sadece tahmin edilen rakam.

Daha doğrusu bu rakam sadece sistemin topladığı fidye miktarı. Bunun dışında özellikle kurumsal sistemler oluşturulan zararın milyonlara dolar olduğu belirtiliyor. Fakat bunun için hafta sonundan sonra yapılacak değerlendirmeleri beklemek gerekiyor. Net zararın çalışma saatlerinde ortaya çıkması bekleniyor. Virüs için yeni önlemler alınmaya ise devam ediyor.   

WannaCrypt Virüsü WannaCrypt zararı fidye virüsü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.