Dünya'nın Merkezi Çorum'a Hava Alanı Talebi!

Son günlerin gündeminde özellikle de sosyal medyada sıkça konuşulan "Dünyanın merkezi Çorum" haberleriyle Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı şehre havaalanı yapılmasını istedi.

Dünya'nın Merkezi Çorum'a Hava Alanı Talebi!

Son günlerde günlerde gündemden düşmeyen haberin ardından sosyal medyada birçok caps  ve yorum paylaşıldı. Çorum'un aniden Türkiye gündemine bu kadar çok gelmesini fırsata çeviren Çorum Belediyesi ve Çorum Ticaret ve Sanayi Odası’ndan üst üste açıklamalar geldi. Çorum Ticaret ve Sanayi Odası, Çorum'un dünyanın merkezi olarak belirlenmesiyle şehre gelecek yerli ve yabancı turistler için yeni bir havalanının yapılmasını istedi.Çorum Ticaret ve Sanayi Odası’ndan yapılan açıklamada, ilin dünyanın merkezi olarak tespit edilmesiyle turizme yönelik yeni çalışmalar yapılması gerektiğini ifade ederken, Çorum’a yeni bir havaalanının yapılması da istendi.

 

Muzaffer Külcü Açıklama Yaptı

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, ilin sembolü olan Saat Kulesi’nin olduğu Hürriyet meydanında basın toplantısı yaparak Çorum’un dünyanın merkezi olmasıyla  ilgili açıklamalar yaptı.
Çorum’un artık bir tek leblebisiyle meşhur şehir olmayacağını belirten Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, ilin dünyanın merkezi olarak da herkesin bildiğinen şehir haline geleceğini söyledi.

 

Bu Durumu Değerlendirmek Gerek

Konuya ilgili açıklama yapan Çorum Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Başaranhıncal, fizik bilimcilerinin dünyanın merkez konumunu Çorum olarak belirlemesinin Çorum için büyük kazanç olduğunu ifade ederek, “Turizm ve sanayimiz için bu fırsatı çok iyi değerlendirmemiz gerek” dedi.Hititlerin Başkenti  Çorum’un, Google tarafından dünyanın merkezi seçilmesinin büyük avantaj olduğunun altını çizen Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Başaranhıncal, bu avantajın Çorum’un turizmine çok katkısı olacağını, bu avantajın iyi değerlendirilerek turistlerin Çorum’a yönelmesi gerektiğini ifade etti.

Turistlerin Çorum’a gelişini kolaylaştırmak için kısa zamanda Merzifon Havaalanın kullanılması gerektiğini söyleyen Başaranhıncal, “Bu nedenle ilk olarak havaalanı ismi çözüme kavuşturulmalıdır. Sonrasındaysa şehrimize ait bir havaalanı olması lazımdır” şeklinde konuştu.

 

Tespiti Google Yapmadı

Açıklama ve tartışmalar sürerken Çorum'u "dünya yüzeyinin coğrafi merkezi" olarak işaretleyenin Google olmadığı anlaşıldı.Söz konusu belirlemeyi Türk bir sosyal medya kullanıcısının yaptığı sonrasında da belirlediği haritanın ekran görüntüsünü fotoğraf paylaşım sitesi Imgur'a  yüklediği belirlendi.Olayın, bu ekran görüntüsünün paylaşılmasıyla internette haberlerin yyınlanması üzerine başladığı anlaşıldı.

 

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.