Dünyada en fazla ne kadar insan bulunmalı?

Dünya son dört yüz yıldır insanların kaynaklarını sömürmesine dayanmaya çalışıyor ve neyse ki şimdiye kadar içine çökmedi.

Dünyada en fazla ne kadar insan bulunmalı?

Dünya son dört yüz yıldır insanların kaynaklarını sömürmesine dayanmaya çalışıyor ve neyse ki şimdiye kadar içine çökmedi. Hala bir şekilde sürekli artan nüfusumuzu kaldırıyor, sadece ara sıra bizi depremlerle sallıyor... Dünyanın daha az insanla daha sağlıklı olup olmayacağı sorusu ise birçok kişinin kaçındığı ve biraz da korktuğu bir soru.


Tabii ki nüfusu düşürmekten bahsetmiyoruz. Nüfusumuzu seviyoruz ve iyi olmalarını istiyoruz. Ama merak ettiğimiz şey şu: İdeal bir dünyada, dünya nüfusunun ne kadar olması gerekirdi? Bu sayıyı çoktan aşıp geçtik mi, yoksa dünya içine çökmeden veya parçalanmadan daha milyarlarca insanı kaldırabilir mi?


Ekonomistler, coğrafyacılar, korumacılar ve nüfus uzmanları, bazı istisnalar dışında, dünyanın nüfusu hakkında tahmin edeceğinizden daha olumlu düşünüyorlar. Söylediklerine göre, "ideal" sayıyı çoktan aşmış olabiliriz, ama en azından artışı durdurursak ya da gezegeni öldürmek için daha az çaba sarf edersek, burada epeyce daha zamanımız olabilir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.