Dünya Üzerindeki En Büyük Elektrikli Araç Tanıtıldı

Gelişmiş durumdaki ülkeler ile firmalar, gelecek 10 sene süresince benzinli ve de dizel motorlu araçların kullanımını bitirip, elektrikli özellikli araçlara geçiş yapmayı planlıyor.

Dünya Üzerindeki En Büyük Elektrikli Araç Tanıtıldı

Gelişmiş durumdaki ülkeler ile firmalar, gelecek 10 sene süresince benzinli ve  de dizel motorlu araçların kullanımını bitirip, elektrikli özellikli araçlara geçiş yapmayı planlıyor. Elektrikli olan araçlara geçiş yalnızca bireysel araçlar konusunda değil, ağır tonaja sahip araçlarda da gerçekleşmekte.

İsviçre firmalarından oluşmuş olan bir konsorsiyum, dev bir tane damperli aracı dünya üzerindeki en büyük elektrikli aracı durumuna gelecek bir biçimde dönüştürmüş olduğunu da duyurdu. 45 tonluk bir ağırlığa sahip ve 65 tonluk bir yük taşıma kapasitesinde bulunan Komatsu HD605-7 modelindeki araç, tam yük ile tam 110 tonluk bir ağırlığa ulaşabilmekte.

Günde tam olarak 20 defa vadi içerisinde malzeme nakliyesi gerçekleştiren bu aracın dizel motoru değiştirilerek araca  hemen piller eklendi. Kamyon fren yapıldığı zaman ortaya çıkmış olan ısı enerjisini boşa harcamamak amacıyla enerjiyi toplamakta ve de pilleri şarj edebilmek amacıyla kullanıyor. Araç içerisinde devasa bir pil sisteminin kullanıldığı açıklanmakta. 1.440 nikel ve manganez kobalt hücresinden oluşmakta bulunan pil sistemi ise toplam olarak 4.5 tonluk bir ağırlıkta. Güvenlik ve  de performansının çok yüksek bir durumda olması sebebiyle nikel ve manganez kobalt hücrelerin seçilmiş olduğu belirtiliyor.

Yeni  geliştirilen bu aracın testleri olumlu bir şekilde sonuçlanır ise, benzer bir biçimde 8  tane dizel aracın daha elektrikli  bir araca dönüştürülecek olması planlanmakta. Geliştirme ile ilgili çalışmaları, özellikle  de egzoz gazı ve de gürültüsü için çok hassas alanlarda  fazlasıyla büyük ölçekli inşaat ekipmanlarının kullanılmasına bir olanak sağlamış olacak.

isviçre komatsu hd605-7 elektrikli araç
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.