Dünya Üzerinde En Güçlü Olan Şanzıman

Rolls-Royce şirketi, yüksek güce sahip olan motorlar için dünya üzerindeki en güçlü şanzımanını geliştirdiğini duyurdu.

Dünya Üzerinde En Güçlü Olan Şanzıman

Rolls-Royce şirketi, yüksek güce sahip olan motorlar için dünya üzerindeki en güçlü şanzımanını geliştirdiğini duyurdu. Ultra güçlü durumdaki şanzıman ile  beraber havacılık sektörü içerisinde çok daha güçlü bir motorlar üretebiliyor olacak.

Havacılıkta, güç sistemleri ve  de savunma sektörü içerisinde faaliyet göstermeye devam eden Rolls-Royce şirketi, Power Gearbox ile beraber dünya üzerindeki en güçlü havacılık şanzımanının çalışmasına imzasını atmakta. Dünya rekorunu kıracak olması olanlanıyor olan havacılık şanzımanı, şu zamana kadar gerçekleştirilen testlerde  fazlasıyla başarılı oldu.

Yüksek güce sahip motorlar için geliştirilmiş olan havacılık şanzımanı, tam gaz ile çalışan yaklaşık olarak 400 tane aile otomobilinin gücünü de kontrol edebilmekte. Şanzıman ayrıca, Rolls-Royce şirketinin yeni nesildeki UltraFan motorunun bir anahtar parçasını oluşturmuş olacak ve bütün itme kuvvetleri süresince etkin bir biçimde çalışmasına izin veriyor olacka.

Firma, 70.000 hp'lik bir (52.199 kW) güçte çok başarılı bir şekilde gerçekleştirilen testler sonrasında 100.000 hplik bir (74.570 kW) güce sahip şanzımanı denemeyi amaçlamakta. UltraFan motoru içerisinde kullanılacak durumdaki bu şanzıman, türbin ve de  fanlar arasında çok daha yüksek  bir verimlilik sunup, motorun uçuş süresince ideal  bir hızda kalmasını sağlıyor olacak. Öte yandan bu çalışma, çok daha güçlü durumdaki motorların üretilmesinin önünde yer alan bir engeli ise kaldırmış olmakta.

UltraFan isimli bu motorun 2025 senesi içerisinde piyasaya sürülecek olması hedeflenmekte. Motorun öte yandan, mevcut nesildeki Rolls-Royce Trent isimli motorlarından %25  çok daha verimli bir durumda olması beklenmekte. Geliştirilmiş olan güçlü  durumdaki bu havacılık şanzımanı, bu beliritlen motorun piyasa sürülmesini  çok daha fazla basitleştirecek.

rolls-royce power gearbox ultrafan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.