Dünya Üstündeki En Uzun İnternet Hattını Çektiler

Microsoft şirketi ile birlikte Facebook ve telekomünikasyon altyapı firmalarından Telxius tarafından yürütülmekte olan projede, 4.400 mil uzunlukta yani yaklaşık olarak 7.100 km uzunluğa sahip bir kablolama çalışması başarı ile sonuçlandı.

Dünya Üstündeki En Uzun İnternet Hattını Çektiler

Microsoft şirketi ile birlikte Facebook ve  telekomünikasyon altyapı firmalarından Telxius tarafından yürütülmekte olan projede, 4.400 mil uzunlukta yani yaklaşık  olarak 7.100 km uzunluğa sahip bir kablolama çalışması başarı ile sonuçlandı. Virginia ile İspanya arasında yer alan ilk kablo hattı olarak öne çıkan bu çalışma ile ilgili okyanus seviyesinin  tam olarak 5100 metrelik alt kısmından geçirildi.

Bilbao terminaline gelmiş olan bu hat ile  beraber Afrika, Orta Doğu ve de  Asya bölgelerine dağıtım sağlanmış olacak. Marea denizi ile birlikte Birleşik Devletler ve de Avrupa bölgesinin bir kaç mil güney kısmından bağlantı noktası olabilme özelliği de taşımakta. Olası bir takım doğal afet gibi riskler içinde 5100 metre derinlikten geçmiş olan kablolamanın sonuna gelindiği açıklandı.


2016 senesi içerisinde duyurusu yapılmış olan Marea çalışması, normal  bir kablolama çalışma standartlarına bakıldığında 3 kat daha hızlı bir biçimde yürütüldü. Marea isimli projesi 160 Tbit/s bağlantı hızına kadar bir  destek sunmakta ve denizaltından okyanus ötesi bir yapıda en yüksek kapasite sunabilen hat olma ünvanını  de elde etmeyi başarmış oldu.

Ülkemiz içerisinde internet çıkışının tam olarak  7 Tbit/s seviyesinde olduğunu düşünecek olur isek Marea projesinin aslında ne kadar ciddi ve  de büyük olduğunu çok daha net bir şekilde anlayabiliriz.


Amerika kıtası üzerinden çıkış gerçekleştiren Marea projesi, son durağı olarak açıklanan İspanya üstünden Orta Doğu ile birlikte Afrika ve de Asya gibi kıtalara da erişim sağlamış olacak. Microsoft şirketinin adına konuşma gerçekleştiren Suresh Kumar, Marea isimli projesinin Microsoft Cloud'a ait servis kalitesini çok daha üstteki seviyelere çıkartacak olduğunu belirtti.

microsoft facebook marea
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.