Dünya Üstünde Yer Alan En Uzun Olan Güneş Kulesi

Dünya üzerindeki en büyük güneş parkı, artık biraz daha büyüyecek. Dubai'nin hükümet görevlisi Mohammed bin Rashid Al Maktoum bahsi geçen Güneş Parkı ile ilgili 700 MW’lık daha yeni bir tane eklentiyi resmen onayladı.

Dünya Üstünde Yer Alan En Uzun Olan Güneş Kulesi

Dünya üzerindeki en büyük güneş parkı, artık biraz daha büyüyecek. Dubai'nin hükümet görevlisi Mohammed bin Rashid Al Maktoum bahsi geçen Güneş Parkı ile ilgili 700 MW’lık daha yeni bir tane eklentiyi resmen onayladı. Yeni yapılacak olan ek tesisin 260 metrelik bir kule uzunluğuyla beraber 2030 senesine  kadar toplamda 5000 MW'lık bir kapasiteye ulaşacak olması planlanmakta.

260 metrelik yüksekliğine sahip dünya üzerindeki en uzun güneş kulesinin yanlarında inşa edilmekte olan 700 MW'lık ek bir tesisin üretiminin maliyetinin kW'ın başına 7.3 Amerika Birleşik Devletleri doları olacağı belirtilmekte. 2020 senesinde başlayacak olduğu açıklanan inşaat projesi ile  beraber bu uzantı aslında dünya üzerindeki en büyük tek alana sahip, yoğun bir güneş enerjisi (CSP) isimli projesini oluşturuyor olacak.

2030 senesinde bitirildikten sonra, güneş parkının toplamda 214 kilometre karelik  bir alanı kaplayacak olması ve senede karbon emisyonunu ise 6.5 milyon ton civarında azaltması beklenmekte. Yenilenebilir bir enerji kullanımına çok fazla ağırlık vermeye başlayan Dubai, genel  olan enerji üretiminin ise 2020 senesine kadar %7, 2030 senesine kadar %25 ve de 2050 senesine kadar %75'lik bir bölümünün yenilenebilir bir enerjiden yapılabilmesini hedeflemekte.

Fotovoltaik özellikli sistemlere kıyas ile çok daha esnek avantajlar sunmakta bulunan güneş kulelerinin, yenilenebilir bir  enerji alanında kullanılmasına yönelik adımlar atılmaya devam ediliyor. Duba’nin dünya üzerindeki en büyük en büyük durumdaki güneş enerjisi kulesinde başlatmış olduğu 14.2 milyar dolar tutarındaki bu büyütme ile ilgili çalışmasının 2030 senesinde en son durumunu alması hedeflenmekte.

dubai güneş kulesi yenilebilir enerji
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.