Drone Aslında 1 Yolcu Uçağına Tam Olarak Ne Kadar Zarar Vermekte

Drone ve de küçük durumdaki insansız hava araçlarının, bilinçsiz kişiler tarafından kullanımı çok ciddi tehlikeleri de beraberinde getirmekte.

Drone Aslında 1 Yolcu Uçağına Tam Olarak Ne Kadar Zarar Vermekte

Drone ve de küçük durumdaki insansız hava araçlarının, bilinçsiz kişiler tarafından kullanımı  çok ciddi tehlikeleri de beraberinde getirmekte. Bunun dahilinde yüzlerce sayıdaki yolcuyu taşımakta olan uçakların, en büyük risk grubunun içinde bulunduğu da tartışmasız  olan bir gerçek.

Geçmiş olduğumuz sene Atatürk Havalimanı üstünde uçuş yapan Aspet Manukyan, ülkemiz içerisinde drone ile hapis cezası almış bulunan ilk kişi şeklinde kayıtlara geçer iken, son dönemlerde yaşananlar havacılık otoritelerini de hızlı bir şekilde harekete geçirmiş oldu.

Amerika Birleşik Devletleri Federal Havacılık İdaresi ( FAA ) uzmanları yaptıkları testler sonrasında, kuş çarpması dikkate alınıp tasarlanmış olan uçakların, dronelerin çarpmasına karşı koyabilecek  bir mukavemete sahip bulunmadığını açıkladı.

Son 1 aylık dönem içerisinde yolcu uçaklarının drone'la çarpışma tehlikesiyle karşı karşıya kalmış olduğuna yönelik 250 taneden çok vakanın yaşanmış olduğunu dile getirmiş olan FAA, plastik ile birlikte metal, pil ve 
 de kamera gibi değişik materyallerden oluşmakta olan drone’ların, çarptıklarına kuşa kıyasla fazlasıyla daha olduğunu ifade etmekte.

Uçak üreticilerinin ise bu tarzdaki hava araçlarına karşı çeşitli koruyucu teknolojiler geliştirecek olduklarını dile getirmiş olan kurum, düşük bir irtifada yaşanmakta olan olası bir çarpışmasının ciddi anlamda uçağın düşmesine bile sebep olabileceğini belirtmekte.

Yaklaşık olarak 3 kilogramlık olan bir drone’un, yolcu uçağıyla çarpışmasını bilgisayar ortamı içerisinde test etmiş olan uzmanlar, uçağın gövdesinin delinmiş olduğunu dile getirmekte.

Bu konu ile ilgili en büyük tedirginlikte, uçakların kalkış ve de inişi esnasında yaşanmakta. Çünkü, fazlası ile düşük irtifada bulunan bir uçağın drone sebebiyle motor arızası gibi çok  kritik bir problem yaşaması çok büyük kazalara da yol açabilir.

uçak drone kaza
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.