DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir

Domain Name Server (DNS), internetin telefon rehberi gibi çalışır. Sürekli güncellenen DNS sunucuları, alan adlarıyla IP adreslerini eşleştiren devasa bir veritabanına sahiptir.

DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir

Web tarayıcınıza bir web adresi girerek istek gönderdiğinizde, bilgisayarınızın bu alan adının nerede olduğunu öğrenmesi gerekir. Bu bilgi, bilgisayarınıza DNS tarafından sağlanır. Bilgisayarınız, alan adını DNS'e gönderir ve DNS, alan adının sayısal IP adresini bilgisayarınıza geri döndürür. Bunun ardından bilgisayarınız, DNS'ten gelen adrese bağlanır.

İnternet servis sağlayıcıları, kullanıcılarına genellikle kendi DNS sunucularını sunarlar ve bu sunucular DHCP yoluyla otomatik olarak yapılandırılır. Fakat servis sağlayıcınızın DNS sunucusunu kullanmak zorunda değilsiniz. Herkese açık birçok DNS bulabilir ve dilediğinizi kullanabilirsiniz. DNS ayarlarınızı değiştirdiğinizde, DNS üzerinden yapılan engelleri aşmanız mümkün olacaktır ancak IP tabanlı engellemeyi ancak VPN ile aşabilirsiniz.

Windows İşletim Sistemi İçin DNS Ayarlarını Değiştirme:

DNS ayarlarını değiştirmek için öncelikle cihazınızın menüsünden Denetim Masasını açınız. Daha sonra Denetim Masasındaki seçenekler arasından Ağ Ve Paylaşım Merkezi’ni bulunuz. Açılan Ağ Ve Paylaşım Merkezi’nden mevcut bağlantınızı seçiniz.

Mevcut bağlantınız wireless ya da ethernet kablolu bağlantı olabilir, uygun olan seçeneğe tıklayınız. Açılan sayfada Özellikler yazan butona basmalısınız. Karşınıza gelecek olan kutucuğun içindeki bağlantı ögelerinden İnternet Protokolü sürüm 4 yazana çift tıklayınız. DNS sunucu adresini otomatik olarak al seçeneğini değiştirerek Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan seçeneğini etkin hale getirmelisiniz. Son adım olarak ise açılan boşluklara DNS adresimizi girip Tamam butonuna basmanız yeterli olacaktır.

 

DNS Windows İşletim Sistemi DHCP
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.