DİYABETİK ÇOCUKLAR KAMPI 25. YAŞINI KUTLADI

İstanbul Üniversitesi Çocuk Sağlığı Enstitüsü ve İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı ile Çocuk ve Adolesan Diyabetikler Derneği tarafından Aygaz’ın desteğiyle düzenlenen Diyabetik Çocuklar Kampı, bu yıl 25. yılını kutladı. 103 çocuğun katılımıyla Gebze Life Port Otel’de gerçekleşen kamp, diyabetik çocuklara kendi kendilerine yeterek yaşamayı eğlenerek öğretirken, yeni dostluklar kurmalarını da sağladı.

DİYABETİK ÇOCUKLAR KAMPI 25. YAŞINI KUTLADI

İstanbul, 08 Ağustos 2017 – Türkiye’nin çocuklara yönelik ilk sağlık kamplarından biri olma özelliği taşıyan Diyabetik Çocuklar Kampı, bu yıl 25. yılını kutladı. İstanbul Üniversitesi Çocuk Sağlığı Enstitüsü ve İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı ile Çocuk ve Adolesan Diyabetikler Derneği tarafından düzenlenen, Aygaz’ın da 13 yıldır destek verdiği kamp, bu yıl 30 Temmuz-5 Ağustos tarihleri arasında Gebze Life Port Otel’de gerçekleştirildi.

 

 

25 yıldır aynı uzman ekibin görev yaptığı ve herkesin gönüllü olarak çalıştığı kampta çocuklara; hipoglisemi ve hipergliseminin nedenleri, klinik bulguları, bunlara karşı alınacak önlemler, kanda glikoz keton bakılması, insülin tipleri, etki özellikleri, enjeksiyon teknikleri, spor ve egzersiz yapma alışkanlığı, diyabette beslenme özellikleri ve düzeni, diyabetin komplikasyonları konusunda bilgiler aktarıldı. Kampta ayrıca, diyabette takip kriterleri ve diyabeti izlemenin önemi konusunda uygulamalı ve teorik eğitimler de verildi.

 

Türkiye’nin farklı illerinden 9-18 yaş arası 103 diyabetik çocuğun katılımıyla düzenlenen kampta, Çocuk ve Adolesan Diyabetikler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Günöz, Prof Dr. Nurçin Saka, Prof. Dr. Rüveyde Bundak, Uzm. Dr. Nihal Memioğlu, Psikolog Dr. Derya Toparlak diyabetik çocuk ve gençlerle bir araya geldi.

Birçok sağlık kampı için örnek teşkil eden Diyabetik Çocuklar Kampına, 25 yılda Türkiye’nin farklı bölgelerinden yaklaşık 2.000 çocuk konuk oldu. Kampa Antalya, Diyarbakır ve Edirne gibi şehirlerden ve Azerbaycan’dan katılan doktor, hemşire ve diyetisyenler daha sonra kendi bölgelerinde ve ülkelerinde de benzer kamplar kurdu.

 

 

Diyabetik Çocuklar Kampı”nın dernek tarafından ilk kez Antalya’da 1993 yılında gerçekleştirildiğine değinen Kamp Müdürü Prof. Dr. Rüveyde Bundak, kampa dair şunları söyledi: “. Bu tarihten sonra her yıl yaz aylarında kampı düzenlemeye devam ettik. 13 yıldır da Aygaz, sosyal sorumluluk bilinciyle koşulsuz olarak bizleri destekliyor. Bugün Türkiye’de 18 yaşının altında 20 bin çocuk Tip 1 diyabetli. Her yıl 100 bin çocuğun 10 tanesinde Tip 1 diyabet ortaya çıkıyor. Yıldan yıla yaptığımız araştırmalar sonucunda diyabet yaşının düştüğünü gözlemliyoruz. Daha önceki senelerde beş yaşın altında çok fazla çocukla karşılaşmıyorduk. Şimdi beş yaş altı Tip 1 diyabetli çocuklarımız var. En küçük çocuğumuz üç aylık. Ayrıca obez çocuk sayısı da giderek artıyor. Artık yılda 10-15 çocuğa Tip 2 diyabet tanısı koymaya başladık. Tip 2 diyabet kader değil, ama Tip1 diyabet kader. Kampta bir çocuğun günlük yaşam içinde, eğlenerek, spor yaparak kan şekerini nasıl dengeleyebileceğini hem bilgi vererek, hem de uygulamalı olarak öğretiyoruz. Kamp, tıbbi destek kadar sosyal katkı da sağlıyor.”

 

 

 

Aygaz Hakkında

Koç Topluluğu’nun enerji sektöründe faaliyet gösteren ilk şirketi olan Aygaz, Türkiye’nin 14. büyük sanayi kuruluşudur. Kurulduğu 1961 yılından bu yana Türkiye’de LPG (Likit Petrol Gazı) sektöründe liderliğini sürdüren, Aygaz; LPG’nin tüpgaz, otogaz ve dökmegaz olarak dağıtımının yanı sıra LPG basınçlı kap ile aksesuarları üretimi ve satışını da gerçekleştirmektedir. 81 ilde 2.192 tüpgaz bayisi ve 1.741 otogaz istasyonu ile hizmet veren Aygaz ayrıca, 40’a yakın ülkeye gaz aletleri ihracatı yaparak, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika pazarlarında da faaliyet göstermektedir. Aygaz tüpleri her gün 60 binden fazla eve ve işyerine girmekte, 1 milyondan fazla araç Aygaz’ın otogaz ürünü Aygaz Otogaz ile yolculuk yapmaktadır. Aygaz merkez, tesisler, bayiler, istasyonlar ve tankerler olmak üzere 25 bini aşkın kişiye yarattığı iş imkânı ile 55 yılı aşkın süredir Türkiye’nin dört bir köşesinde hizmet vermektedir.

 

 

ÇADD Hakkında

Diyabetli çocuk ve gençlerin tıbbi ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanması, eğitilmesi ve bu çocuklara mümkün olan en sağlıklı yaşamın sağlanmasını amaçlayan Çocuk ve Adolesan Diyabetikler Derneği (ÇADD), 1994 yılında İstanbul’da kuruldu. ÇADD, çocuk diyabeti konusunda araştırmalara destek veriyor ve toplumu diyabet konusunda bilinçlendirmeye çalışıyor. Dernek ayrıca, tıp fakültelerinin çocuk birimleri başta olmak üzere birçok kuruluşun hizmet olanaklarının geliştirilmesine de katkıda bulunuyor. ÇADD, bu amaç doğrultusunda, bilimsel toplantılar ve kurslar düzenliyor; diyabetli çocuklara ve ailelerine yönelik faaliyetler (çocuk kampları, aile kampları, aile ve adolesan çocuklar için kurslar) organize ediyor ve diyabetli çocukların tedavi süreçlerine destek oluyor.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.