Değiştirilmiş Telefon Ekranından Dolayı Başınız Yanacak Olabilir

Akıllı telefonların sahiplerinin karşılaşmış olduğu en büyük problemlerden bir tanesi de kırılmış dokunmatik ekranlar olabilmekte.

Değiştirilmiş Telefon Ekranından Dolayı Başınız Yanacak Olabilir

Akıllı telefonların sahiplerinin karşılaşmış olduğu en büyük problemlerden bir tanesi de kırılmış dokunmatik ekranlar olabilmekte. Camdan yapılmış olan bu ekranlar  ise maalesefki düşmeye çok fazla  dayanıklı  durumda değiller. Ekranınız herhangi bir şekilde zarar gördüğünde de bir teknik servise gitmeniz gerekiyor, peki gerçekleştirilen bu parça değişimi işleminin akıllı telefonunuzun tamamen  ele geçirilmesine neden olabileceğini hiç bir zaman düşündünüz mü?

Evet, aslında belki de hiç bir şekilde akılınıza gelmemiş bir durum olabilir fakat akıllı telefon ekranınızın değiştirilecek olması güvenliğinizi komple tehlikeye atabilecek değişik bir potansiyele sahip durumda. Ben-Gurion Üniversitesinin bilim adamları yeni yayımlamış oldukları bir makale içerisinde, tüketici elektronikleri içinde yer almakta olan zararlı çevre birimlerinin tehdidine dikkatleri çekmiş bir halde. Araştırmacılar ayrıca, akıllı telefonlarda üçüncü parti bir yedek ekranı bubi tuzağı durumuna dönüştürdü. İşlem içerisinde, cihazın donanımından  tutunda işletim sisteminin yazılımının sürücülerine kadar olan veri transferini düzenleyebilen bir yongadan yararlanılmış olduğu belirtilmekte.

Bu yonga çipinin içinde bulunan bir kod sayesinde ise zararlı yazılımların yüklenebilmesi, kullanıcı tarafından seçilmiş olan URL’lerin değiştirilebilmesi, kilit açma ile ilgili modelinin ve de klavye girişlerinin kayıt altına alınabilmesi ve de hatta  daha önemlisi kullanıcının fotoğraflarının çekilebilmesi ve bütün bunların e-posta yolu ile yönlendirilmesi olanaklı bir duruma geliyor. Ve ayrıca çip bu işlemler yapılırken ekran gücünü kapatıp yaptıklarını  da gizleme yeteneği barındırıyor. Basit bir şekilde seri üretimi yapılabilecek olan ve de stok parçalardan hiç bir şekilde ayırt edilemeyen bu çipin  toplam maliyetinin de 10 doların daha altında bulunduğu belirtilmekte. 

telefon ekran cam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.