DeepMind'in Yapay Zeka Sistemi AlphaGo Go Oyunu İle Alanında Zirve Yaptı

Google'ın yapay zeka teknoloji alanında yaptığı çalışmalar başarılı bir şekilde devam ediyor. Firmanın bünyesinde bulunan DeepMind tarafından geliştirilen AlphaGo yazılımı Veyçi olarak bilinen ve tarihi 2500 yıl öncesine kadar dayanan strateji oyunu Go'da Çin şampiyonunu geçtiğimiz günlerde yenmeyi başarmıştı.

DeepMind'in Yapay Zeka Sistemi AlphaGo Go Oyunu İle Alanında Zirve Yaptı

AlphaGo başarılarına bir yenisini daha ekleyerek yükselişini sürdürdü. Google'ın DeppMind ekibinin Wuzhen kentindeki Future of Go zirvesinde Çin strateji oyunu Go'nun ülke şampiyonu olan Ke Jie'yi yenmesinin ardından AlphaGo için yapay zeka oyunlarında sona gelindiğini duyurdu. AlphaGo yazılımının en büyük başarıyı elde ettiğini belirten DeepMind CE'su Demis Hassabis, farklı alanlarda çalışmalara başlayacaklarını belirtti.

Geçtiğimiz yıllarda AlphaGo hızlı bir çıkışla Güney Kore Seul'de düzenlenen bir maçta Go oyununun efsanevi oyunusu Lee Se-Dol'i 4-1 yenerek bir anda dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. AlphaGo yazılımının arkasındaki araştırma ve geliştirme ekibi günümüz bilima damlarına hastalıkları iyileştirebilecek sistemleri bulmak, en büyük problemleri çözebilmek gibi karmaşık alanlarda yeni algoritmaların Alphago yazılımın sonraki hedefleri olduğunu belirtti. Özellikle enerji tüketimini minimum seviyeye çekebilmek, devrim niteliğinde bir icat gerçekleştirmek ve hata AlphaGo sisteminin bu alanlarda yeni bilgi ve strateji ortaya çıkarması ile birlikte dikkat çekici başarıya ulaşacağının altı çizildi.

AlphaGo yazılımı son oyununu Ke Jie ile oynamış olsa da DeepMind ekibi, Go oyununun geliştirilmesine yardımcı olabilmek için yapay zeka sistemlerinin oynadığı 50 oyunda geliştirdiği ve kullandığı verileri yayınlama kararı aldı. Ayrıca Alphago sistemi gelecekte öğretim aracı olarak çalıştırılabileceği de geliştirici ekip tarafından belirtildi.

DeepMind CEO'su Hassabis yapay zekanın yeni bilgileri keşfedebilmesine ve ondan fayda sağlamasına her zaman inandıklarını belirterek AlphaGo'nun bu inancı mümkün kılınabileceğine kendileri için daha erken fikir verdiğini açıkladı. Alphago oyununun go oyuncuları için bir rakipten ziyade yeni stratejileri denemek ve neredeyse 3000 yıllık bu oyun için yeni fikirler ortaya çıkarmaya ilham verecek bir araç olarak görülmesinin daha doğru olacağını belirtti.

AlphaGo yazılımı tam anlamıyla Go oyununda strateji geliştirici bir aracı olduğu belirtilirken insanların bu yazılımın başarılarını ve kullandığı verileri nasıl inceleyeceklerinin kendilerine kalmış bir husus olacağı belirtildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.