Çok Yakında Sel Problemi de Ortadan Kalkmış Olacak

CNN’in yapmış olduğu özel bir haberine bakılır ise, bütün dünyada ve de özellikle Asya bölgesinde son dönemlerin çok hızlı bir şekilde kente göç edilmesi kentlerin birden fazla büyümesine yol açmış idi.

Çok Yakında Sel Problemi de Ortadan Kalkmış Olacak

CNN’in yapmış olduğu özel bir haberine bakılır ise, bütün dünyada ve de özellikle Asya bölgesinde son dönemlerin çok hızlı bir şekilde kente göç edilmesi kentlerin birden fazla büyümesine yol açmış idi. Bu durum ise,  acil bir şekilde altyapı problemlerini gündeme getirmiş idi. Nitekim yağmur mevsimleri geldiğinde Hindistan ile birlikte Nepal ve Bengladeş kentlerinin bazıları içerisinde sel olayları görülmektedir.

Kaldı ki bu bahsi geçen taşkınlar ve  de kentlerin sular altında kalma  ile ilgili olayları yalnızca gelişmekte bulunan ülkelerde görülmemekte. Son dönem içerisinde örnek olarak Amerika Birleşik Devletleri'nin Houston kentinde ise buna tanık olunduğu görüldü. Çin içerisinde 2016 senesinde Wuhan ile birlikte nanjing ve de Tianjin bu türdeki problemleri yaşamıştı.

Çinli mühendisler, bu problemlere çare bulmak amacıyla, ''sünger kent girişimlerini'' başlatmakta. Kentsel bölgeler içerisinde geçirgen yüzey ve de yeşil altyapının sayesinde yağmur suları emilip tekrardan kullanıma sokulmuş olacak.

Mali kaynak ile birlikte -en önemlisi- ise mühendislik becerisi kullanılarak, 2020 senesi içerisinde, Çin’in kentsel düzeyde yer alan %80 kadar bir kısmında yağmur sularının %70’lik bir kısmı bu sistemler tarafından büyük bir özenle emilip tekrardan kullanım amacı ile hazırlanabiliyor bir durumda olacak.    

çin yağmur sünger
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.