Çin Hacklenmeyen Yeni İletişim Ağı Kurdu!

Çinli bilim insanları asla hacklenmeyecek yeni bir iletişim ağı kurduklarını açıkladı. İşte tüm detaylar.

Çin Hacklenmeyen Yeni İletişim Ağı Kurdu!

Çinli bilim insanları asla ele geçirilemeyecek yeni bir iletişim ağı kurduklarını açıkladı. Asla ele geçirilemeyecek yani hacklenemeyecek olan bu iletişim ağı atom parçacıkları veya kriptografik özel anahtarlarla şifreleniyor. Bu özel şifreleme sayesinde hiçbir üçüncü kişi bu iletişim ağını çözemiyor.

Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nde görevli bilim insanları, yaptıkları deneyde iki farklı istasyon arasında 1200 kilometre uzaklık olmasına rağmen  inşa ettikleri yeni iletişim ağında ülkede kullanılan kuantum iletişim uydusu üzerinden gönderdikleri ışık partiküllerini kullandıklarını açıkladı.

Yeni iletişim ağları hakkında açıklamalarda bulunan Çinli yetkililer dolaşık foton çiftlerini göndermiş oldukları uzaydan tekrar yeryüzüne 1200 kilometre uzağa gönderdiler.

Yürütülen araştırmanın başında bulunan Lu Chaoyang "Dolaşık iki proton dağıtım etkisini sağlamayı başardık. Elde ettiğimiz bu yeni sistem hali hazırda kullanılan en iyi iletişim tellerinden trilyonlarca kez daha etkili ve güvenli. Geleneksel yaklaşımlarla asla gerçekleşmeyecek imkansız bir olayı başardık. Şimdi ise bu süreci çok daha hızlı hale getireceğiz" açıklamasında bulundu.

Yürütülen bu araştırma ayrıca Çin Hükümeti tarafından da destekleniyor. Bu başarı bilim dünyasında büyük bir hayran uyandırırken yıllardır bu sistemin imkansız olduğu düşünülüyordu.

Çinli bilim insanları geliştirilen bu güvenli ağın çok yavaş olduğunu kabul ederken kısa bir sürede çok daha iyi hale getireceklerini düşünüyorlar.

çin iletişim ağı hacklenmeyen iletişim ağı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.