Çin Geleceğin Yeni Yakıt Teknolojisi Yanan Buz Geliştirdiğini Duyurdu

Çin yaptığı teknoloji atılımlarıyla son 10 yıldan beri milyarlarca euro harcadı. Sonuçlarını ise yeni yeni almaya başladı denilebilir. Okyanusun dip noktalarından elde edilen ve kimyevi açıdan yanıcı buz ismiyle literatüre giren yeni bir yakıt duyurmayı başardılar.

Çin Geleceğin Yeni Yakıt Teknolojisi Yanan Buz Geliştirdiğini Duyurdu

Aslında sürpriz bir buluş değildi. Zira Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Güney Kore, Hindistan gibi ülkelerin tamamının peşinde olduğu bir yakıttı. Fakat Metan içeriği olmasından ötürü insanlığa ne kadar yararlı olduğu tartışmaya açık bir konudur. Keza küresel ısınmayı tetikleyen, oksijen niteliğini düşüren ciddi bir faktör metandır.

Klasik bir buz kütlesini andıran ve içeriğindeki gazı çıkarmanın neredeyse imkânsız olduğu düşünülüyordu. Bu yüzden uzun yıllardır çalışmalar yapılsa da Japonya'nın az miktarda gaz çıkartmayı başarması atılım olarak dahi görülmemişti. Fakat Çin'in Yanıcı Buz yakıtı için açıklanan değerler 1 metreküpten 160 metreküp yakıt yönünde.

Bu geleceğin petrolü olarak adlandırılabilecek son derece kârlı bir yakıt olarak düşünülebilir. Uzakdoğu ülkeleri petrol bağımlılığını bu şekilde geride bırakmayı amaçlarken tüm dünyaya ihraç etmenin yollarını arayacaklardır.

Okyanus zemininin altına inildiğinde ya da karadan yapılacak kazılarda Permafrost altında ulaşılabilecek Yanıcı Buz yakıt olarak son derece tehlikeli bir bileşen sahip. Düşük sıcaklığına karşın yüksek basınçla oluşması ise ciddi bir risk taşıyabileceğini gösteriyor. Metan hidratları daha önce yapılan denemelerde çok elverişli sonuçlar vermemişti. Haliyle elektrik ve güneş gibi temiz enerjilerin kullanımı daha etkin sonuçlar verecek. En azından Çin'in verilerinden önceye kadar bu şekilde bir görüş hakimdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.