Çin 500 Kilometre Uzaktaki Bir Uyduya Nesne Işınladı

Çin asıllı bilim adamları, bir tane nesneyi ilk defa Dünya yörüngesine kadar ışınlamayı başardılar.

Çin 500 Kilometre Uzaktaki Bir Uyduya Nesne Işınladı

Çin asıllı bilim adamları, bir  tane nesneyi ilk defa Dünya yörüngesine kadar ışınlamayı başardılar.

1990'lı senelerin başında, bilim adamları kuantum fiziği ile birlikte teleportasyonun olanaklı olabileceğini yalnızca hayal edebilmekteydi.  O zamanlardan beri, teleportasyon dünyanın çapında yer alan kuantum optik laboratuvarları içerisinde standart bir işlem durumuna geldi. Ve hatta, geçtiğimiz sene, 2 tane ayrı ekip dünya üzerindeki ilk kuantum teleportasyonunu  ise bir tane laboratuarın dışında yaptı.
 
Şimdi ise, Çin'de yer alan araştırmacılar bu süreci bir adım daha ileriye taşımayı başardı ve Dünya'da yer alan bir fotonu 500 kilometrelik uzakta yer alan bir uyduya başarı ile teleport etmiş oldular. 

Micius ismi verilmiş olan uydu, yerden ışınlanmış olan tek fotonların kuantum hallerini algılayabilen fazlası ile hassas bir foton alıcısı olarak bilinmektedir. Micius ayrıca, bilim insanlarının dolanma ile birlikte kriptografi ve de ışınlama gibi kuantum yeteneklerini test etmelerini sağlayabilmek amacıyla uzaya gönderilmişti.
 
Bu gerçekleştirilen teleportasyon çalışması ise, bu yapılan deneylerin ilk başarı ile sonuçlananı şeklinde kabul edildi. Ekip sadece yerden yörüngeye ilk nesnesini teleportlamak ile kalmadı, aynı zaman içerisinde uydu ile yer arasında yer alan ilk kuantum ağını oluşturup ve dolanmanın ölçülmüş olduğu en uzun mesafe rekorunu da kırmış oldu. 
Çin asıllı ekip ayrıca MIT Technology Review’a vermiş olduğu bir röportaj içerisinde; ''Çok uzun mesafeli bir ışınlama, büyük  bir ölçekli kuantum ağları ve  de dağıtılmış kuantum hesaplamaları gibi protokoller içerisinde temel bir unsur şeklinde kabul edilmekte. Daha önce gerçekleştirilmiş olan uzak mesafeli teleportasyon ile ilgili deneyleri optik fiberlerde ve de karasal boşluklar içerisinde kaybolan fotonlar sebebiyle 100 kilometrelik bir alan ile sınırlıydı.'' şeklindeki ifadelerine yer verdi.. 

çin uydu foton
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.