CIA Bütün Herkesi Takip Etmiş

Wikileaks içerisinde yayınlanmış olan yeni parti bir belge içerisinde, CIA’nin 10 seneden daha uzun bir zamandır Amerika Birleşik Devletleri ve de dünyada yer alan neredeyse her bir internet modemine girebilmiş olduğunu ve trafik verilerini detaylı bir şekilde izleyebildiğini ortaya çıkartmış oldu.

CIA Bütün Herkesi Takip Etmiş

Wikileaks içerisinde yayınlanmış olan yeni parti bir belge içerisinde, CIA’nin  10 seneden daha uzun bir zamandır Amerika Birleşik Devletleri ve de  dünyada yer alan neredeyse her bir internet modemine girebilmiş olduğunu ve trafik verilerini  detaylı bir şekilde izleyebildiğini ortaya çıkartmış oldu.

CIA’nin bir arka kapıya sahip bulunduğu modem markalarının arasında Linksys ile birlikte DLink ve  de Belkin dahil olmak üzre Amerika Birleşik Devletleri'nin en büyük 10  tane modem üreticisi de yer almakta. Modemler içerisinde kullanılmakta olan firmware’de, şifreleri kırabilmeyi basitleştiren arka kapıyı kullanmaya devam eden CIA böylelikle ülkede en fazla satılan 25 tane modem modeline ve de bu modellerin değişik durumdaki varyasyonlarından oluşmakta bulunan onlarca ticari ürüne çok rahat bir şekilde erişmeyi de başarabilmiş.

Şifreleri kırmış olan CIA’nın hemen sonrasında modemlere CherryBlossom adı verilmiş olan bir casus yazılım yüklemiş olduğu böylelikle de izledikleri kişilerin internet trafiğinin hakkında çok detaylı bir takım raporlar almış oldukları anlaşıldı.

Wikileaks’a  bakılır ise 2007 senesi içerisinde hazırlanmış olan belgelerde isimleri geçmiş bulunan CherryBlossom isimli özel casus yazılım, CIA’nin tam 10 seneden daha uzun bir zamandan beri Amerika Birleşik Devletleri'nde istemiş olduğu herkesin internet trafiği ile ilgili bilgileri modemlerini kırıp dinleyebildiğini açık bir şekilde ortaya çıkarttı.

wikileaks cia modem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.