Çernobil Tekrardan Enerji Üretmeye Başlayacak

Dünya üzerindeki en büyük nükleer facialarından bir tanesi olan Çernobil, 31 sene aradan sonra tekrardan enerji üretmeye hazırlanmakta.

Çernobil Tekrardan Enerji Üretmeye Başlayacak

Dünya üzerindeki en büyük nükleer facialarından bir tanesi olan Çernobil, 31 sene aradan sonra tekrardan enerji üretmeye hazırlanmakta. Ukrayna'nın hükümeti Çernobil bölgesi içerisinde güneş panelleri ile enerji üretmeyi hedeflemekte.

Tarihteki en büyük nükleer facialarından  bir tanesi olarak bilinen Çernobil nükleer reaktör kazası sebebiyle koca bir tane şehir kelimenin tam anlamı ile ölü şehir durumuna gelmişti.

Aradan geçmiş olan 31 sene sonrasında hükümet kullanılmaz durumda olan bölgeden tekrardan elektrik üretmek amacıyla düğmeye basmış bir durumda. İlk önce 2016 senesinde gündeme gelmiş olan bu fikir, gelecek ay resmi olarak faaliyete geçebilir.

 

Ukrayna'nın hükümeti ise bölgeye Rodina ve de Enerparc AG firmalarıyla gerçekleştirdiği anlaşma sonrasında tam 100 milyon euro tutarındaki bir yatırımla Dünya üzerindeki en büyük güneş enerjisi santralini kurmayı planlamakta.

Rodina ve  de Enerparc AG firmalarının yanında Ukrayna hükümeti ile görüşme gerçekleştiren dünyanın her bir bölgesinden 60 firmanın olduğu da söylendi. Gelecek sene kurulumuna başlanılacak olan ilk güneş panelleri ise 1 MW gücünde bulunacak.

 

Proje bittiğinde ise bölge tam tamına 1GW güce sahip enerji üreten dev gibi bir arsa durumunu alacak. Fakat bölgenin reaktörlere yalnızca 100 metre uzaklıkta bulunması sebebiylede güvenlik endişeleri de yok değil.

Hükümette bu konuda tehlikeli durumdaki bölgenin artık eskisine göre  çok daha düşük bir bölgeyi kaplamakta olduğunu ve bu durumun artık endüstriyel  durumdaki gelişmelere imkan tanıdığını belirtmekte. Panellerin kurulumu konusunda ise radyasyona karşı olan güvenliğin en iyi şekilde sağlanacak olduğunun sözünü Ukrayna'nın hükümeti vermekte.

ukrayna çernobil enerji
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.