Cassini'nin Gönderdiği Satürn'ün Ses Kaydı Dinleyicilerde Şok Etkisi Yarattı

Cassini tarafından Satürn üzerinden alınan ses kayıtları dinleyenleri şaşırtmaya yetti. Bir boşluktan içeriye doğru şiddetle süzülen rüzgar sesini andıran ses kaydı oldukça ilgi çekti.

Cassini'nin Gönderdiği Satürn'ün Ses Kaydı Dinleyicilerde Şok Etkisi Yarattı

NASA tarafından yıllar önce Satürn gezegenini incelemesi için gönderilmiş olan Cassini sayesinde dünya ilginç gezegen hakkında detaylı bilgilere ulaşmayı başarırken son gelen bilgilere göre Cassini, Satürn'ün ses kaydını da almayı başardı.

26 Nisan tarihinde Satürn ve bu gezegeni çevreleyen halkalar arasındaki boşluktan geçen Cassini, büyük dalışlardan bir tanesini yapmayı başardı. 23 dalış görevi olan Cassini'nin ilk görevi tamamlanırken bu dalış esnasında Satürn'e ait daha önce görülmeyen görüntülere de ulaşıldı.

Cassini, dalış esnasında gezegeni çevreleyen halkalar ile Satürn arasından geçerken , gezegene ait bazı sesleri kaydederek dünyaya göndermeyi başardı. Satürn'e ait seslerin radyo dalgalarının RPWS adlı cihazla dönüştürülmesiyle elde edildi. Yaklaşık olarak bir dakika süren bu kayıt, bir boşluktan veya pencereden içeri dalan şiddetli bir rüzgar sesini andırırken alınan ses kaydının son anlarına doğru zayıf şekilde bip sesleri duyuldu.

1997 yılında Satürn gezegenini araştırmak üzere uzaya gönderilen Cassini, 2014 yılından bu yana Satürn etrafında dolanarak dünyaya bu gezegenle ilgili bilgi gönderimi sağlıyor.

Nükleer yakıtla çalıştığı belirtilen Cassini Eylül ayından sonra çalışmasını sonlandıracak.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Yusuf Ziya     2017-05-09 Uzayda ses olmaz diye bilinirdi.Ne oldu da ses kaydı olabildi?
Ata Ercan     2017-05-08 Tuhaf bir ses
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.