Cassini İsimli Uzay Aracına Veda Edildi

NASA, Cassini isimli uzay aracının Satürn ile ölümcül karşılaşması amacıyla yolda bulunduğunu açıkladı.

Cassini İsimli Uzay Aracına Veda Edildi

NASA, Cassini isimli uzay aracının Satürn ile ölümcül karşılaşması amacıyla yolda bulunduğunu açıkladı. 11 Eylül tarihi içerisinde Satürn’ün uydusu olan  Titan'a son defa yaklaşan ve  de onun kütle çekimi ile bir manevra gerçekleştiren Cassini içinde artık zaman kısalıyor. Çarpışma ise 15 Eylül Cuma günü  yani bugün gerçekleşti.

 

Cassini isimli araç, ''Grande Finale'' şeklinde de isimlendirilen kendi imha dalışı esnasında Satürn hakkında son zamana kadar fazlasıyla önemli bilgiler vermeye de  devam etti. Uzay aracının  mevcut yörüngesini kontrol etmek amacıyla gerekli itici güçleri tükenmek üzre bulunan Cassini, saatte tam 122.000 km hız ile Satürn’e doğru gitti.

Cassini ayrıca, Satürn’ün görkemli durumdaki halkalarının arasında 22  tane dalış yaptı ve de  bu dalışlar sayesinde Satürn’ün halkaları ve de  üst atmosferinin arasında bilgileri detaylıca topladı. Son anına kadar kadar almış olduğu bütün verileri de  telemetri sistemi aracılığı ile bizlere sundu.

Daha öncesinde Satürn atmosferine bu kadar yaklaşılmadığından dolayı Cassi’nin tam bir şekilde infilak olacağı nokta da bilinmemekteydi. İtme kuvvetini %10’dan tam olarak %100’e çıkartmış olan olan Cassini, bizleri  de bilgilendirmek amacıyla  antenini son defa bizlere doğru ayarladı.

Cassini aracı son olarakta yüzlerce kilometrelik yukarıda, 2 dakika içerisinde bir meteor gibi yandı. 15 Eylül tarihi içerisinde TSİ 14:55’te gerçekleşen olan bu çarpışma da, Cassi aracının bizlere son bildiklerini aktardı. 

cassini satürn nasa
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.