Canan Karatay : Sahurda Karpuz Yemeyin!

Ramazan ayına girdiğimiz bu günlerde beslenme alışkanlıklarıyla ilgili açıklamalar gelmeye devam ediyor! Prof. Dr. Canan Karatay'dan yine bomba açıklama geldi! Karpuz için, Profesör Doktor Canan Karatay, doğru olduğunu sandığımız bir yanlıştan söz etti. Prof. Dr. Karatay, karpuzun kesinlikle acıktırıcı ve vücuttaki sıvı ihtiyacını karşılamadığını belirtti.

Canan Karatay : Sahurda Karpuz Yemeyin!

Ramazan ayını oruç tutarak geçiren vatandaşlar, gündüzün uzun olması nedeniyle Sahur'da iyi ve tok tutan gıdalar yemeyi tercih ediyor.ama bir o kadar da su ihtiyacı hissettirmeyecek sulu gıdaları tüketmek istiyor. 


Bu gıdalar arasında en başta yer alan Karpuz için, Profesör Doktor Canan Karatay, doğru olduğunu sandığımız bir yanlıştan söz etti. Prof. Dr. Karatay, karpuzun kesinlikle acıktırıcı ve vücuttaki sıvı ihtiyacını karşılamadığını belirtti. 
Ünlü Profesör Canan Karatay, “Karpuzun lifi olmadığı için kan şekerini aniden yükseltir ve çok çabuk acıktırır” diyerek açıkladı. 


Karatay, Sahurda emilimleri diğer besinlere kıyasla daha yavaş olan, kan şekerini daha yavaş yükselten ve diğer besinlere kıyasla daha fazla tokluk veren besinler tercih edilmelidir. Et, tavuk veya hindi, süt, peynir, yoğurt, yumurta, mercimek vb. kuru baklagiller, bulgur ve sebze gibi besinler veya bu besinlerden oluşan yemekler tüketilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. 


Canan Karatay sahurda tok tutan yiyecekler listesine peynir ve köfteyi de yerleştirdi. Mercimek çorbası, ceviz, fındık, fıstık, içli köfte de önerilerinin başında gelirken, kızartmalardan ise kesinlikle uzak durulması gerektiğini belirtti.

Canan Karatay Kimdir?

Canan Efendigil Karatay, (2 Mart 1943, Elazığ), Kalp ve İç Hastalıkları Profesörü, İstanbul Bilim Üniversitesi eski rektörü ve İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Ana Bilim Dalları öğretim üyesi, kalp ve iç hastalıkları uzmanı.

Lise eğitimini 1961 yılında Üsküdar Amerikan Lisesi'nde tamamlayan Karatay, 1967 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. 1972 yılında İstanbul Üniversitesi Tedavi Kliniği'nde iç hastalıkları uzmanlık eğitimini tamamladı. 1972-1974 yılları arasında kazandığı İngiliz hükümeti bursu ile Liverpool Regional Cardiac Center'da kardiyoloji alanında uzmanlık eğitimine başladı. 1974-1976 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Tedavi Kliniği'nde baş asistan olarak çalıştı. Karatay, görevini Grup Florence Nightingale Hastanesi'nde sürdürmektedir. Canan Efendigil Karatay Türkiye'de ilk kez uyluk atar damarı yoluyla koroner anjiografi yapan hekimdir.[kaynak belirtilmeli].

İlk kitabı Nisan 2011'de "Karatay Diyeti" ismiyle çıkmıştır. Bu en çok konuşulan kitabı da olmuştur. Daha sonra Kasım 2011 "Karatay Diyetiyle Yaşam Boyu Sağlık", Mayıs 2012 "Karatay Mutfağı", Şubat 2013 "Karatay Diyetiyle Obezite ve Diyabete Çözüm Var!" ve son olarak Ekim 2013'te "Karatay Diyetiyle Beslenme Tuzaklarından Kurtuluş Rehberi" isimli kitapları yayınlanmıştır.

Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü kurucularından olan ve halen Onursal Öğretim Üyesi sıfatıyla ders vermekte olan Ali Karatay'la evlidir.

Karatay'ın ortaya koyduğu gebelikte şeker yüklemesi testinin zararlı olduğu, D vitamininin diyabet hastalığından koruduğu, çocuklara türk kahvesi içtirilmesinin yararlı olduğu gibi tıbbi tavsiyeler medyada tartışma konusu olmuştur,

Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği şeker yüklemesi ile ilgili beyanatları nedeniyle Karatay hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmuş, Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi ile İstanbul Tabipler Odası’na tıbbi deontolojli ve hekimlik meslek etiğini ihlal ettiği gerekçesiyle şikayet etmiştir. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu bu konularda açıklama yaparak Karatay'ın beyanatlarının aksini savunmuştur. Suçlamalar hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından takipsizlik kararı verilmiştir.

Canan Karatay Sahurda Beslenme Sahurda Karpuz Canan Karatay Açıklamaları Canan Karatay Kimdir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.