Bu Uzay Aracı Yeniden Kullanılabiliyor

Dream Chaser şirketi, yeniden kullanılabilecek biçimde tasarlanmış olan Dream Chaser adına sahip olan uzay aracını resmen tanıttı. Dream Chaser ise, geliştirme çalışmalarından sonra ISS’ye kargo sağlamakla görevli olacak.

Bu Uzay Aracı Yeniden Kullanılabiliyor

Dream Chaser şirketi, yeniden kullanılabilecek biçimde tasarlanmış olan Dream Chaser adına sahip olan uzay aracını  resmen tanıttı. Dream Chaser ise, geliştirme çalışmalarından sonra ISS’ye kargo sağlamakla görevli olacak.

Önceki nesilin kısmi bir şekilde yeniden kullanılabilir duruma getirilmiş hali olarak karşımıza çıkan uzay aracı Dream Chaser ise, geliştirme ve de test çalışmalarının hemen sonrasında ISS’ye kargo sağlamak amacı ile kullanılmaya başlanacak. Dream Chaser’ın  ise önümüzdeki birkaç seneye kadar göreve başlayacak olması bekleniyor.

Sierra Nevada Corporation şirketinin tarafından inşa edilmiş olan bu uzay aracının insanlı ve de insansız olmak üzre 2 değişik modeli yer alıyor. İnsanlı  olan model 7 insana kadar mürettebat taşıyabilmekte iken, insanız  olarak üretilen model 5500 kilograma kadar  bir yük taşıyabilmekte. Daha sık bi şekilde, güvenli ve 
 de ekonomik seyahati hedeflemekte olan NASA ise, Dream Chaser  aracı ile  beraber bu hedefe ulaşabilecek gibi görünmekte.

Öte uzay araçlarına kıyas ile nispeten küçük bir durumda olan Dream Chaser, yalnızca 9 metrelik bir uzunluğa sahip. SNC  ise sözleşme yükümlülüğünü yerine getirmek amacı ile 2019 senesinde yük teslimine başlamış olacak ve de  2024 senesinde sözleşme bitene kadarki süreçte en az 6 tane teslim ve kurtarma görevi gerçekleştirilmiş olacak.


ISS ise, 16 seneden uzun bir zamandır uzayda bir araştırma üssü şeklinde faaliyet göstermeye devam ediyor. Uzay aracı da, bağlı 15  tane modülden oluşuyor ve Dünya'nın  tam 400 kilometrelik üstünde yer alıyor. ISS içerisinde çalışmakta olan 6 tane astronotun istasyonda temel  durumdaki ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri amacıyla kargo araçları ile birlikte gıda stoklamaları gerekiyor. Dream Chaser ise, bu görevi başarılı bir şekilde yerine getirmek amacıyla tasarlandı.

 

nasa ıss dream chaser
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.