Bu Şifreler Hesaplarınızın Bloke Olmasına Neden Oluyor

​Son zamanlarda birçok kişinin hesaplarından şifreler ile ilgili sorunların yaşanması tedirginlik yaşanmasına neden oldu. İnsanlar bu güvenlik ile ilgili olan sorunlarını aşmak için sık sık şifrelerini değiştirmek zorunda kalıyorlar. Fakat asla yapmamaları gereken şifreler var. Bu şifreler hesabı bloke ederek tekrardan sil baştan hesap açmalarına neden oluyor.

Bu Şifreler Hesaplarınızın Bloke Olmasına Neden Oluyor

Güvensiz, tahmin etmesi kolay parolalar seçmekten vazgeçemediğimiz, yeni yayınlanan bir raporda tekrar ortaya çıktı. Hesabınızı birkaç saniye içinde yitirmek istemiyorsanız, işte asla kullanmamanız gereken parolalar!
Lancaster University öğretim üyesi Dr Jeff Yan tarafından hazırlanan yeni liste, birkaç ay önce Yahoo'dan sızan verileri temel alıyor. Listenin ilk 2 sırasında hiç şaşırtmayacağınız o rakamlar yer alıyor. "123456" ve "password" bulunuyor.  Ayrıca İlk 10'a giren parolalar ise, "welcome", "abc123", "ninja", "123456789", "sunshine", "12345678", "princess" ve "qwerty" yer alıyor.

Ayrıca Yan, Daily Mail'e yaptığı özel açıklamaya göre;  "Peki kullanıcılar bu parolaları neden hala kullanılıyor? Bunun nedeni ne?  Sanırım kullanıcıların çevrimiçi risklerinden habersiz olmaları ya da bu riskleri anlamamaları."
Bu tür parolaların kullanılmasının nedeninin başında ise kolay yazılması ve kolay hatırlanması geliyor. Böyle parolalar genellikle birden çok hesapta kullanıldığından, hack olayları çok daha yıkıcı hale gelebiliyor. Normal şartlarda her hesabınız için farklı bir parola kullanmanız gerekli. Bunu yaptığınızda hesaplarınızdan her hangi biri hack'lense ya da parolası internete sızsa bile, diğer hesaplarınız asla zarar görmeyecektir.

Kolay, zahmetsiz bir çözüm arıyorsanız, bir parola yöneticisi kullanmanızın zamanı gelmiş olabilir. Başlamaya niyetliyseniz, neredeyse tamamen hale gelen ücretsiz LastPass'ı denemek isteyebilirsiniz” dedi.

Dr Jeff Yan Daily Mail Şifre Lancaster University
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.