Bu Rüzgar Türbini Kendisini Onarabiliyor

Araştırmacı bir ekip, rüzgar türbinleri içerisinde bakım ve de onarım maliyetlerini daha aza indirmek için yeni bir tane daha yöntem keşfetmeyi başardılar. Artık rüzgar türbininin bıçakları kendi kendisini onarmayı yapabilecek.

Bu Rüzgar Türbini Kendisini Onarabiliyor

Araştırmacı bir ekip, rüzgar türbinleri içerisinde bakım ve de onarım maliyetlerini  daha aza indirmek için yeni bir tane daha yöntem keşfetmeyi başardılar. Artık rüzgar türbininin bıçakları kendi kendisini onarmayı yapabilecek.

Zorlu durumdaki hava koşulları ile birlikte yıldırım çarpması, bazı üretim hataları ve aşınma gibi sebeplerden ötürü her sene dünyanın çapında 3.800 tane rüzgar türbininin bıçağından kaynaklanan çeşitli arızalar gerçekleşiyor. Özellikle de açık denizlerde kurulmuş olan rüzgar türbinleri içerisinde tek bir arızayı onarabilmek, milyon dolar tutarındaki masraflara sebep olabilmekte.

Wisconsin-Milwaukee Üniversitesi içerisindeki makine mühendisleri ise, insan dolaşım sistemlerini taklit etmiş olan kendi kendisini iyileştirebilen türbin bıçakları ile birlikte bu  oluşan masrafların önüne geçebilme planları yapıyor.

Bu çalışma kapsamında araştırmacılar öncelikle de pek çok rüzgar türbininin bıçağında kullanılmaya devam edilen düz örgüden fiberglas tabakaları ile çeşitli örnekleri hazırladı. Genel olarak sentetik organik kimya içerisinde kullanılmakta olan Grubbs'a ait katalizörü, bir tane epoksi reçinesi ile karıştırıldı ve de fiberglasın nerdeyse tamamına eşit bir biçimde dağıtıldı. Fiberglasın katmanları içerisinde cam kılcal tüplerin içinde epoksinin sertleşebilmesini sağlayan bir tane ''iyileştirme maddesi'' daha kullanıldı.


Fiberglas üstünde testlerini gerçekleştiren araştırmacılar, kırılma testlerinin sonrasında cam kılcal borularının kırılmış olan anlarda iyileştirici maddelerden Frubbs’un katalizörü ile birlikte reaksiyona girmekte ve de epoksi sertleşip bıçağı yeniden sağlanlaştırmakta.

Prototip ile ilgili tasarımları yapılmış olan yeni nesil rüzgar türbininin bıçakları içerisinde bakım ile birlikte onarım maliyetlerinin azalmış olması ve özellikle de açık denizdeki rüzgar türbinlerinde kullanılmış olması planlanmakta.

rüzgar türbini bakım onarım
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.