Bu Otobüs Kahve Çekirdeği İle Çalışıyor

Bu Otobüs Kahve Çekirdeği İle Çalışıyor

Bu Otobüs Kahve Çekirdeği İle Çalışıyor

Kahve çekirdeğiyle bir  tane otobüsü çalıştırmak yeni kurulmuş olan bir biyoyakıt tesisinin sayesinde artık olanaklı. Tesis içerisinde, kullanılmış olan kahve çekirdeği türlü işlemlerden geçirilip biyoyakıt üretebilmekte. Üretilmiş olan biyoyakıt ise Londra kentinde otobüslerde kullanılmakta.

Kullanılmış olan kahve atıkları pek çok alanda geri dönüşüm aracı şeklinde kullanılıyor. Kahve çekirdekleriyle ısı yalıtımı yüksek durumda bulunan giysiler yapmak, yolları döşeyebilmek, havadan karbon emilimi yapabilmek ve de  hatta kanalizasyon kokusunu yok edebilmek olanaklı. Bu tipteki çalışmalar gelişmiş ülkelerin pek çok yerinde yürütülmekte olsa da Londra içerisinde kullanılmış kahve çekirdekleriyle fazlası ile yenilikçi bir projeye de imza atılmış oluyor.

Londra'da merkezi bulunan bir firma olan Argent Energy ile Shell kahve içtikten sonrasında kalmış olanları biyoyakıt durumuna getirip otobüslere enerji sağlamakta. Bio-bean (bio - çekirdek) tesisi içerisinde gerçekleşen kahve çekirdekleri ile biyoyakıt üretilmesi işlemi otobüslerin çevre dostu bir biçimde çalışmasını sağlamakta.

İlk önce atılmış kahve tohumları içerisinden yağlar çıkartılmakta. Bunlar öteki yağlarla karıştırılmakta. Daha sonrasında ise %20 biyolojik bileşen içermekte olan bir yakıt üretmek amacıyla mineral dizel ile harmanlanmakta. Bu özel  bio-dizeli Londra kentinin otobüslerine aktarıldığı zaman  karbondioksit emisyonlarını %10 ile 15 oranında azaltmakta. Bio - bean, bu tesisinin her sene yaklaşık olarak 50.000 ton kahve çekirdeği işleyebilecek olduğu da belirtiliyor. Bu bahsi geçen miktar Londra’da yer alan kahve atıklarının yaklaşık olarak dörtte biri anlamına gelmekte.

londra kahve çekirdeği otobüs
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.