Bu Müzik Grubu Robotlardan Oluşmakta

Automatica aslında, müzik enstrumanını çalmanın sanat ve de becerisini taklit edebilen mekanik varlıklardan oluşturulmuş bir müzik grubu.

Bu Müzik Grubu Robotlardan Oluşmakta

Automatica aslında, müzik enstrumanını çalmanın sanat ve de becerisini taklit edebilen mekanik varlıklardan oluşturulmuş bir müzik grubu. Endüstriyel  durumdaki robotları bir araya getirmiş olan bu proje ile beraber inanılmaz ve de  yıkıcı sonuçlar vermekte bulunan dev bir  tane mekanik orkestra oluşturulduğu belirtildi.

Automatica, 2015 senesi içerisinde Almanya'da yer alan bir firmadan Stanford'a 3 tane endüstriyel robotun ödünç verilmesi ile birlikte başladı. Bu  bahsi geçen robotlar genel olarak otomobil veyahut metal kaynağı yapmak amacıyla kullanılmaktaydı. Fakat araştırmacılar ise  bu robotların ''bütün her şeyi yapabilecekleri'' bir şekilde programlanabilecek olduklarını biliyordu ve sonrasında ise uygulamaya geçildi.

Garajını  adeta bir müzik salonuna çevirmiş olan Stanford'un araştırmacıları, 4 haftalık bir süreç içerisinde deneme  ve yanılma yoluyla bütün robotları programlamayı başararak video çekmeye hazır bir duruma getirdi. Asıl olarak yalnızca 3 tane robotla yapılmakta bulunan bu klip içerisinde, hareketli bir  video kamerasının desteği daha çok robot var görünümü sağlanabilmiş. Öte yandan son sahne içerisinde ön plan ve de arka plan çekimlerini ise birleştirebilmiş.

Robotlar aynı zamanda davul ile birlikte bas, piyano, synth ve de  pikaplar olmak üzre 5 tane ana enstrüman kullanıp Automatica isminin altında bir  tane albüm çıkarttı. Araştırmacılar ayrıca çalması en zor durumdaki aletlerin baslar ile birlikte DJ olduğunu, alete  hiç bir şekilde zarar vermeyecek biçimde bastırabilmeleri amacıyla ince ayarların yapılmakta olduğunu da belirtmekte.

Sanatçı olan bu robotları programlamak amacıyla robot Animator ismi verilmiş olan bir eklenti ile Maya 3D modellemesi yazılımınının kullanıldığı açıklanıyor. 

automatica stanford robot
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.