Bu Mini Robot Kalp Yetmezliğini Tarihe Karıştıracak

Robotlar artık yapay zeka teknolojilerinin gelişmiş olması ile beraber insan gücüne ihtiyacı azaltıp, yaşamın vazgeçilmez bir parçası durumuna gelmeye başlamış oldu.

Bu Mini Robot Kalp Yetmezliğini Tarihe Karıştıracak

Robotlar  artık yapay zeka teknolojilerinin gelişmiş olması ile beraber insan gücüne ihtiyacı azaltıp, yaşamın vazgeçilmez bir parçası durumuna gelmeye başlamış oldu. Sanayinin yanında robotlara bulunan ihtiyacın her geçmiş olduğumuz gün çoğaldığı en önemli alanlardan bir tanesi de, hala uzun bir yol kat edilmesi gerekli sağlık sektörü.

Son seneler içerisinde 3D yazıcılarla organ üretimi  çok büyük bir heyecan uyandırır iken, kalbi sıkıp kan pompalanmasına yardımcı bulunan implante edilebilir bir  tane robot geliştirmiş olduklarını duyuran bilim adamları bu heyecanı da ikiye katlamış oldu.

Cihazın çok uzun bir zaman test edilmesi ve  de hastalar üstünde denenmesi gerekli olduğunu belirten araştırmacılar, fazlası ile küçük bir boyutta bulunan robotun yaklaşık 3 sene sonra problemsiz bir şekilde kullanılabilir duruma geleceğini düşünmekteler.

Araştırma ekibinde bulunan Nikolay Vasilyev, milyonlarca sayıdaki insanın kalp yetmezliğiyle mücadele etmiş olduğunu da ifade etmekte. Genel olarak doğuştan gelmekte bulunan bir hastalık olan kalp yetmezliği konusunda, vücuda yetecek kadar kan pompalamamakta.

Araştırmacılar genel açıdan, kalbin 2 değişik kısımdan oluşmuş olduğunu ifade etmekte. Sol ventrikülün kanı vücuda pompalamamış olduğu ve sağ ventrikülün ise kanı yalnızca akciğere pompalamış olduğu dile getirmekte.

Şu an içerisinde tek tedavinin kalp nakli olduğunu belirtmekte olan Vasilyev, bu robotun milyonlarca sayıdaki insanı yaşama kazandıracak olduğunu ifade etmekte. 3 tane ana parçadan oluşmakta bulunan cihaz, sol ya da sağ bölümü tolere edip yeterli bir kan akışını sağlamakta.

mini robot insan kalbi 3d yazıcı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.