Bu Mantar Plastik Yiyor

Plastiklerin aslında düzenli bir depolama alanlarında parçalanabilmesi yaklaşık olarak 1.000 sene sürebiliyor.

Bu Mantar Plastik Yiyor

Plastiklerin aslında düzenli  bir depolama alanlarında parçalanabilmesi yaklaşık olarak 1.000 sene sürebiliyor. 65 sene önce başlanmış olan plastik üretiminden bu güne kadar 8,3 milyar ton ağırlığında bir plastik üretimi yapıldı. Bu üretilen plastiklerin %70’lik kısmının şu anda çöplerde bulunduğu göz önüne alındığı zaman çok önemli bir plastik atık problemi ile karşı karşıya bir durumdayız.

Plastikleri kendi yapısında yer alan xenobiyotik sebebiyle organik bir şekilde parçalanmak nerede ise olanaksızdır. Farklı organizmaların ölü bir bitki veyahut hayvanlar üstüne beslenmekte oldukları gibi plastik üstünde beslenip beslenemeyecek olduğunu araştıran Pakistan asıllı bilim adamları yeni bir  tane mantar türünü keşfetti. Aspergillus Tubingensis adına sahip olan toprak mantarının plastik üstünde kolonileşmiş olduğu keşfedildi. Mantarlar, daha sonrasında ise polimerlerin kimyasal  durumdaki bağlarını imha edebilen bir enzimi salgılamakta idi. Yalnızca birkaç hafta gibi çok kısa bir zamanda polimer bağlarını parçalayabilmekte olan mantar çeşidinin, plastik atık problemi için  bir çözüm olabileceği düşünülmekte.

Öte yandan plastik yeme ile ilgili bu mantarlarda ilk değil. Bu senenin başlarında keşfedilmiş olan solucanlar, bir tane çantayı yemeye başladıktan tam 12 saniye sonrasında 12 miligram bir plastik azaltmış idi. Keşfedilmiş olan mantarın, parçalama ile ilgili işlemini bu solucanlardan çok daha hızlı yapmış olduğu belirtilmekte.

Plastik yemekte olan mantarın atık arıtma tesisleri içerisinde kullanılması planlanmakta. Araştırmacılar ise , plastik yiyebilen mantarın gelişimi amacıyla gerekli olan optimum sıcaklık ve de  pH koşullarını indirmiş olduklarını da belirtiyor. Plastik olan atık toplaması alanlarında bu bahsi geçen mantar ve de solucanların kullanılmaya başlanması doğaya  hiç bir şekilde zarar vermeden atık sorununun önüne geçilebilmesini de sağlayabilir.

mantar plastik atık
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.