Bu Kalem Kanseri 10 Saniyede Tespit Edebiliyor

Austin Teksas Üniversitesinde yer alan bilim adamları, 10 saniye gibi çok kısa bir zaman içinde kanser tespiti yapabilme özelliğine sahip ve kalem biçiminde olan MasSpec adlı bir tane cihaz geliştirdiler.

Bu Kalem Kanseri 10 Saniyede Tespit Edebiliyor

Austin Teksas Üniversitesinde yer alan bilim adamları, 10 saniye gibi çok  kısa bir zaman içinde kanser tespiti yapabilme özelliğine sahip ve kalem biçiminde olan MasSpec adlı bir tane cihaz geliştirdiler.

Modern çağdaki en önemli hastalık olarak nitelendirilen ve her geçtiğimiz gün daha fazla artış gösteren kanserin erken bir şekilde teşhis edilmesi, tedavi sürecinde yer alan başarısını büyük  bir oranda çoğaltırken, vücudun hastalıkla savaşmasını fazlası ile basitleştirmekte.

Bilim adamlarının tarafından bu akan içerisinde gerçekleştirilen çalışmalar ise her geçtiğimiz gün kanser hastalarına ümit olabilmeye ve kanser artık tarihe mi karışacak? şeklindeki sorusunu akıllara getirmeyi sürdürüyor.

Austin Teksas Üniversitesi içerisinde görevli bulunan araştırmacılar geliştirdikleri kalem benzerindeki bu  cihaz ile beraber  kanserli dokuyu sadece 10 saniye gibi çok kısa bir zamanda tespit edip, hastalığın teşhisi konusunda çok büyük bir devrim yapabilmeyi hedeflemekte.

MasSpec ismi verilmiş olan kalemin kanser teşhisini yapabilmesi amacıyla hastaya değil, yalnızca dokuya ihtiyaç duyulmakta. Cerrahın ise, dokunun gerçek anlamda kanser olup olmadığını öğrenebilmesi amacıyla kalemin ucuyla dokuyu kısa bir zamanlığına temas ettirmesi son derece yeterli oluyor.

Dokunun ise moleküler analizini gerçekleştiren ve de  durumunu basit bir şekilde analiz edebilen bu kalemin, ameliyatlar esnasında doktorun kanserli durumdaki dokunun hepsini tespit edebilmesini ve  de temizlemesini sağlayacak olduğu belirtiliyor.

Geliştirme ekibi içinde yer alan yardımcı kimya profesörlerinden Livia Schiavinato Eberlin ise , normal koşullarda kanserli dokuyu tespit edebilmenin 30 dakika ve bazı durumlarda daha çok zaman alabilmekte olduğunu, MasSpec ürününde ise bu zamanın 10 saniyeye kadar inmiş olduğunu ifade ediyor.

austin teksas üniversitesi masspec kanser
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.