Bu İlaç Hafıza Kaybını İyileştiriyor

Kaza ve yaralanma gibi hallerde ortaya çıkan hafıza kayıplarında bekleme zamanını azaltmak ve de tedavi ile ilgili süreci hızlandırmak maksadı ile hafıza kaybını iyileştirmeyi başaran yeni bir tane ilaç geliştirildiği açıklandı.

Bu İlaç Hafıza Kaybını İyileştiriyor

Kaza ve yaralanma gibi hallerde ortaya çıkan hafıza kayıplarında bekleme zamanını azaltmak ve de tedavi ile ilgili süreci hızlandırmak maksadı ile hafıza kaybını iyileştirmeyi başaran yeni bir  tane ilaç geliştirildiği açıklandı.

Deneysel olan bir ilaç, travmatik durumdaki beyin hasarının (TBI) sebep olduğu hafıza kaybı yaşamakta bulunan hastalar için tedavinin sürecini daha da hızlandırabilir. Gerçekleştirilen testlerde ISRIB şeklinde bilinmekte olan ilaç, beyin hasarına uğramış farelerde öğrenme ve de hatırlama yeteneklerini komple geri yüklemeyi başardı.

Bulgular ise, beyin travmasına yönelik pek çok araştırmanın tam tersine, normal durumdaki işlevi korumak amacı ile tedavilerin acil bir biçimde yapılmasının gerekli olduğunu göstermekte.

Son yapılan testler içerisinde araştırmacılar geliştirmiş oldukları bu özel ilacın, bir tane labirente çıkış yollarını bulma yeteneklerini artırıp arttırmayacak olduğunu görmek amacıyla kazalar ile birlikte çarpışmalar, düşme ve de şiddetli sarsıntılar ile hafıza kaybı yaşamış bulunan farelere ISRIB ilacını enjekte ettiler. Normal fareler ile kıyaslanmış olan yaralı durumdaki fareler, ilacı aldıktan hemen sonra öğrenme becerilerinde bir artış sağlandı ve de ilacın etkisinin yaklaşık olan bir hafta süresince devam etmiş bulunduğu gözlemlendi.

İlaç, daha insanlar üstünde klinik araştırmalara başlamadan öncesinde fazlası ile test yapılması gerekmekte. Öte yandan çalışmanın  daha ileri boyutlara taşınıp hafıza kaybı yaşamış olan insanlarda kullanılabilecek olması ve tedavinin sürecini daha da hızlandırabilmesi hedeflenmekte.

 

 

hafıza kaybı ilaç tbı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.