Bu Drone'da Origamiden İlham Alındı

Ekstra bir güvenlik ve de dayanıklılık amacıyla küresel bir çerçeveyle sarılmış pek çok drone tasarımını gördük.

Bu Drone'da Origamiden İlham Alındı

Ekstra bir güvenlik ve de dayanıklılık amacıyla küresel bir çerçeveyle sarılmış pek çok drone tasarımını gördük. Fakat bu bahsi geçen bu küresel çerçeveler drone’ları çok daha hantal yaparak ve paketleri taşıma konusunda ağırlık problemi oluşturuyordu. Fakat yeni nesildeki drone kafesi fazlası ile kullanışlı bir yapıya sahip durumda.

Engeller üstünden uçabilmelerinin sayesinde drone’lar arazi ile birlikte yol durumuna veyahut trafiğe bakılmadan hedeflerine ulaşabilmekte. Bu özelliklerinin sayesinde acil durumlar içerisinde ilaç ile birlikte ekipman ve  de organ ulaştırmak amacıyla sağlık sektöründe de çok önemli çalışmalara imza atılmakta. EPFL isimli Akıllı Sistem Laboratuvarı'nda yer alan araştırmacılar, teslimat esnasında kullanılacak drone’lar için origamiden bir ilham aldı ve de  bir karbon fiber kafes kullanıp drone havada olmadığı esnada daha kompakt olabilecek şekilde katlanabilme özellikli bir drone tasarımını yaptı. Yeni nesilden bu origami drone, teslimat amacı ile 500 g’a kadar bir yük taşıyabilmekte.

Pervaneleri ve de taşımış olduğu yük küresel kafes içerisinde yer alan bu tasarımda ise, olası bir çarpışma ve  de düşüş hallerinde hem drone’un kendisi hem ise taşımış olduğu yük koruma altında kalmakta. Drone, hedefe ulaştığı zaman kefesi de tek hamlede açılıp paket teslimatı gerçekleştirilir ve de daha sonra katlanıp hacmi %92 oranında azalabilir. Böylece sırt çantasına bile konulabilecek  durumdaki bir boyuta ulaşabilir.

Akıllı telefon uygulaması ile entegre  bir şekilde çalışmakta olan drone, uçuş sırasında engellerden kaçabilmek amacıyla kullanıcının sunmuş olduğu uçuş planını  da izleyebilir. Öte yandan paket teslimatından sonra kullanıcının talimatına bağlı bir şekilde aynı rotayı izleyip veyahut yeni bir  tane rota belirleyip istenilmekte olan yere geriye dönebilir. 

drone origami epfl akıllı sistem laboratuvarı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.