Bu Dövme Renk Değiştirebiliyor

Dövme çok hızlı bir biçimde kendini ifade edebilmenin bir aracı olmaktan daha öteye gitmiş olacak.

Bu Dövme Renk Değiştirebiliyor

Dövme çok hızlı bir biçimde kendini ifade edebilmenin bir aracı olmaktan daha öteye gitmiş olacak. Dövmeler, yakın bir zamanda kandaki alkol seviyelerini takip edebilmek veyahut cildi dokunmatik ekrana dönüştürebilmek gibi  çok daha pratik uygulamalar amacıyla kullanılabilecek. Harvard ile MIT içerisinden bir ekip, dövme amacı ile akıllı bir mürekkep geliştirdi.

Glikozun seviyesi gibi değişik biyometrik parametreleri inceleyebilmekte olan dövmeler, testlerin sonucuna göre renk değiştirebilmekte. Biyosensitif durumdaki mürekkepler kullanılıp yapılmış olan dövmeler, basit bazı kimyasal reaksiyonlar ile çalışmakta. Kimyasal olan bir reaksiyon olduğundan dolayı veri işleme veyahut iletimi amacıyla herhangi bir gücede hiç bir şekilde gerek duymamakta.

Mürekkepler ise, besin maddelerini hücrelere aktarmakta olan ve onlardan atıkları taşımaya yarayan, vücudun interstisyel  bir sıvısı ile etkileşime girmiş oluyor. Kan plazması ile benzer çalışmakta olan bu sıvı, kanda yer alan kimyasal konsantrasyonların bir  göstergesi gibidir. Bu şekilde kan ulaşılmış olan bilgilerin bir bölümüne, bu vücut sıvısıyla birlikte de ulaşılabilmekte.

''Dermal Abyss'' şeklinde isimlendirilmiş olan bu projede, mürekkebin 2 değişik formu şimdiye kadarki zamanda domuz derisi üzerinde test edildi. İlki, hastanın kan şekerinin seviyelerini izleyebilmek amacıyla tasarlanır; konsantrasyon artmaya başladıkça yeşilden kahverengiye doğru değişir. 2. dehidrasyonu önleyebilmek içinse sodyum konsantrasyonunu izlemekte. Daha çok sodyum olduğu zaman, çok daha yeşil bir renge bürünmüş oluyor.

dovme renk araştırma
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.