Bu Defa Stephen Hawking'in Yanıldığı Açıklandı

Dünya çapında ünlü olan teorik fizikçilerden Stephen Hawking, genel bir şekilde görelilik ve de kuantum çekim gücüne yapmış olduğu katkıları sayesinde evreni görme şeklimizi değiştirmiş olsa bile, küresel ısınma ile ilgili komple yanılmış gibi gözükmekte.

Bu Defa Stephen Hawking'in Yanıldığı Açıklandı

Dünya çapında ünlü olan teorik fizikçilerden Stephen Hawking, genel  bir şekilde görelilik ve de  kuantum çekim gücüne yapmış olduğu katkıları sayesinde evreni görme şeklimizi değiştirmiş olsa bile, küresel ısınma ile ilgili komple yanılmış gibi gözükmekte.

75. yaş gününü kutlamak amacı ile BBC'yle gerçekleştirdiği bir röportaj esnasında, Hawking Amerika Birleşik Devletleri'nin başkanı görevindeki Donald Trump'ın aldığı karar ile Paris İklim Anlaşması'ndan çekilecek olmasının küresel ısınmaya yol açıp Dünya’nın atmosferinin tam olarak Venüs’e benzemesi ile sonuçlanacağını açıklamıştı. 

BBC’ye vermiş olduğu demeç içerisinde, Hawking; ''Küresel ısınmanın kesinlikle geri dönülemez bir duruma gelmesine çok az kaldı. Trump'ın almış olduğu bu kararı, küresel ısınma ile ilgili bir dönüm noktasına da neden olabilir. Dünya’nın 250  derecelik sıcaklığa sahip, sülfürik asit yağmurları bulunan Venüs’ten herhangi bir farkı kalmamış olacak'' ifadelerine yer vermişti. 

Hawking’in yaptığı bu açıklaması ise, uzmanların tepkilerini çekti. Arasında iklim bilimcisi ve de  enerji analistlerinden Zeke Hausfather ile birlikte Gareth Jones’un da  bulunduğu bir takım uzman, Hawking’in yapmış olduğu abartılı yorumlardan dolayı Twitter üzerinden çeşitli açıklamalar gerçekleştirdiler. 


Zeke Hausfather atmış olduğu bir tweet içerisinde; ''Bu, çok parlak bilim adamlarının bile tamamen uzmanlık alanları dışında kalan konularla alakalı aptalca yorumlar yapabilmekte olduğunun kanıtı'' ifadelerine yer verdi. Gareth Jones de ''Hawking yapmış olduğu bu açıklamayı asla kanıtlayamaz, konu ile alakalı hiç bir  şekilde bulgu yok'' ifadelerini kullandı.. 


Hawking'in yorumu içerisindeki problem, şu an itibari ile Venüs'te yer alan koşulların gezegenimiz içerisinde oluşmasının olanaksız durumda olması. Fakat bu durum 1 milyar sene içinde güneşin %10 oranında daha parlaklaşması sonrasında gerçekleşebilir.

stephen hawking trump bbc
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.