Bu Cihaz Alerji Testi Yapıyor

Alerjisi bulunan kişilerde yemek yedikleri esnada alerjen bileşen bulunup bulunmadığı düşüncesi rahatsızlık verebilmekte. Bu durumu önlemek amacıyla gıdada alerjen testi yapabilmekte olan taşınabilir bir tane cihaz geliştirildiği duyuruldu.

Bu Cihaz Alerji Testi Yapıyor

Alerjisi bulunan kişilerde yemek yedikleri esnada alerjen bileşen bulunup bulunmadığı düşüncesi rahatsızlık verebilmekte. Bu durumu önlemek amacıyla gıdada alerjen testi yapabilmekte olan taşınabilir  bir tane cihaz geliştirildiği duyuruldu.

Alerjen durumdaki maddeler, doğal veyahut kimyasal bir şekilde alerjisi olan kişilere etki edip hastalıklara yol açabilmekte. Harvard Tıp Fakültesi içerisinden bilim insanları, ileri bir derecede alerjisi bulunan kişiler için gıdalarda yer alan alerjenleri belirleyebilmekte olan taşınabilir bir tane cihaz geliştirmekteler.

Alerjen olan cihazı 3 ana bölümden oluşmakta. Bu 3 tane bölüm; gıdalar üzerinden alerjenleri toplamak amacıyla kullanılan kısım, bu  toplanan alerjenleri tanımlayabilen elektronik bir tane  analizör ve de bu analizörden yer alan okumaları kablosuz bir şekilde görüntüleyebilen bir akıllı telefonun uygulaması şeklinde sıralanabilir. Entegre eksojeni antijen testi (iEAT) yapabilmekte olan bu cihaz fıstık ile birlikte fındık, buğday, süt ve de yumurta yer alan 5 tane önemli besinde yer alan alerjen seviyesini 10 dakikadan çok  daha kısa bir zamanda tespit edebilmekte. Öte yandan bireysel kullanıcıların  mevcut alerjilerine bağlı bir şekilde hemen hemen nerdeyse her alerjeni algılamak amacıyla özelleştirme olanağı da yer alıyor. Cihaz ayrıca, pestisitler benzerindeki toksik bileşikleri tespit edebilmek amacıyla da kullanılabilir.

Tipik bir şekilde büyük bir laboratuvar temelli ekipmanlar gerektirdiği bilinen alerjen testleri, fazlası ile uzun sürmekte ve de düşük konsantrasyonları hiç bir şekilde tespit edememekte. Harvard’da yer alan bilim insanlarının geliştirmiş olan cihaz bu durumu hem daha kısa bir zamanda yapabiliyor, hemde düşük konsantrasyonları da çok iyi bir şekilde tespit edebiliyor. Geliştirme ile ilgili çalışmaları süren bu cihazın maliyetinin ise 40 dolar civarında olduğu belirtilmekte.

alerji test cihaz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.