Bu Bluetooth Açığı Bilgisayar ve Telefonları Tehdit Etmekte

Yeni bir tane Bluetooth açığı, milyarlarca sayıdaki cihazı saldırıların tehdidi altında bırakmış bir halde.

Bu Bluetooth Açığı Bilgisayar ve Telefonları Tehdit Etmekte

Yeni bir tane  Bluetooth açığı, milyarlarca  sayıdaki cihazı saldırıların tehdidi altında bırakmış bir halde. Blueborne ismi verilmiş olan saldırı, bu senenin başlarında ortaya çıkmış olan Broadcom Wi-Fi şeklindeki saldırısına benzeyen şekilde kötü niyete sahip kod dağıtmak amacıyla protokolde yer alan zayıf noktalardan yararlanmakta.

Açığı tespit etmiş olan Armis, pek çok işletim sistemi içerisinde Bluetooth aygıtlarının çok yüksek ayrıcalıklara sahip  bir durumda olduğundan, saldırı ise kullanıcıdan herhangi bir şekilde girdi yapılmadan yürütülebiliyor. Blueborne isimli saldırı, cihazların kötü amaca sahip cihazla eşleştirilmesi veyahut keşfedilebilir  bir moda ayarlanmasına da hiç bir şekilde gerek duymamakta. Tehdit altında bulunduğu söylenen cihazların sayısı ise 5.3 milyar  tane şeklinde tahmin edilmekte.

Windows ile birlikte Linux, Android ve  de iOS cihazların Blueborne  isimli saldırısına  tamamen savunmasız durumda oldukları belirtiliyor. iOS 10  işletim sistemi saldırı amacıyla savunmasız iken, Microsoft şirketi ise Temmuz ayı içerisinde bir yama paylaşmış. Google şirketi de cihaz üreticilerine yaklaşık olarak bir ay öncesin düzeltme sunmuş olduklarını fakat üreticiye göre ise bu düzeltmenin yaygınlaşabilmesinin biraz zaman almakta olduğunu belirtiyor.

Bluetooth ile ilgili bu açık sistemden sisteme değişiklikler gösterirken, güncelleme ve de yamalarınızdan emin durumda değilseniz şimdilik en iyi durumdaki güvenlik yönteminin ise kullanılmadığı zamanlarda Bluetooth'un bağlantısını kapatmak  şeklinde olduğu ifade edilmekte.

bluetooth blueborne armis
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.