Bu Araba Boyası Kendisini Temizleyebilmekte

Nissan Europe şirketi, hem su hemde yağ bazlı kiri uzaklaştırıp, kendisini temizleyebilmekte olan bir araba boyasını geliştirdi. Nissan şirketi, öte yandan kendini temizleyebilme özellikli araba boyası ile beraber kar, buz ve de don oluşmasını önlemiş olduğunu iddia etmekte.

Bu Araba Boyası Kendisini Temizleyebilmekte

Nissan Europe şirketi, hem su hemde yağ bazlı kiri uzaklaştırıp, kendisini temizleyebilmekte olan bir araba boyasını geliştirdi. Nissan şirketi, öte yandan kendini temizleyebilme özellikli araba boyası ile  beraber kar, buz ve de don oluşmasını önlemiş olduğunu iddia etmekte.

Nissan şirketi 2014 senesi içerisinde Ultra-Ever Dry adına sahip olan özel bir tane süper-hidrofobik ve de oleofobik  bir boyayı denemeye başlamış idi. Boya ayrıca, Nissan  otomobil sahiplerinin arabalarını asla yıkamamaları amacıyla nanoteknoloji şirketi Nano Labs ile beraber İngiltere’de yer alan Nissan Teknik Merkezi içinde geliştirildi. Bu bahsi geçen  boya hem Nissan Note şirketi hem ise EV Nissan Leaf’te üzerinde fakat henüz seri üretime  de geçilemedi.

Yeni geliştirilmiş olan kendisini temizleyen bu araba boyası, yağ ile suya dayanıklı  bir durumda olacak şekilde formüle edilmiş oldu. Bu kaplama ile  beraber kirli sıvı sıçramasının arasında bir hava tabakası oluşturulmuş oldu. Böylece hav ile  kirin kirli  durumdaki sıvının otomobil yüzeyine yapışabilmesini önlemiş oluyor.

Bu sürele ilgili ilginç olan şey ise, görülememiş olan bir seviyede kirlenme bulunması. Bu bahsi geçen nano-parçacıklar, pisliğin tutunmak için eğilimli olan yüzey alanını en aza indirgemekte. Nissan şirketi, öte yandan boyanın kar ile birlikte buz ve de don oluşmasını önlemiş olduğunu iddia etmekte.

Otomobiller içerisinde ilk defa kullanılmış olan bu boyaların güneşten tamamen koruyucu ve de hatta kirliliği gidermek üzre giyim sektörü amacıyla özelleştirilebileceği belirtmekte. Öte yandan binaların duvarlarına graffiti ile yazılar yazılmasını önlemek amacıyla bina boyası şeklinde de kullanılabilir.

nissan nissan europe ultra-ever dry
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.