BTK'dan SMS Başlıklarına Yeni Ayar Geldi!

BTK'dan toplu sms başlıklarıyla ilgili yeni bir uygulama başlatıldı. Buna göre artık bazı başlıkların kullanılmasına izin verilmeyecek. Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu (BTK), keyfi çoklu mesaj başlığı almanın önüne geçme kararı aldı. Bu karar telefon dolandırıcılığının da önüne geçecek.

BTK'dan SMS Başlıklarına Yeni Ayar Geldi!

(BTK) Kurum Başkanı Ömer Fatih Sayan, kullanıcıya gelen smslerle ilgili düzenlemeye gideceklerini söyledi. Gerek sms dolandırıcılığı için gerekse reklam smsleri için çok sayıda şikayet aldıklarının ifade eden Sayan, tüm bunlar için radikal kararların altına imza atacaklarını belirtti. Tüketicilerden aldığı şikayetlerle ilgili bilgiler veren Sayan, "Şikayete neden olan ticari reklam smslere ilişkin sorunların başlıcası. smsin başlığında yazan dolandırıcılık maksatlı ibareler ise en büyük sorunumuz.

Yani bir bankadan veya sigorta şirketinden geliyormuş gibi görünen kötü niyetli smsler, bizim değil ama kullanıcıların başına büyük dertler açabiliyor. Bunlar için düzenleme yapma kararı aldık. Çok kısa bir süre içinde aldığımız kararlar uygulamaya girecek. O kararlardan sonra ticari amaçlı gönderilen başlıklı smsler, yalnızca gönderenin unvanı ve markasını içerecek ve bu durum belgelendirilecek" dedi. Keyfi başlık belirlemek ya da başkasının adıyla sms göndermenin bundan sonra mümkün olmayacağını da söyleyen Başkan Ömer Fatih Sayan, "Yani polis, emniyet, banka veya belirli bir markanın adını kullanan başlıkların kötü niyetli kişilerce kullanılmasını engelleyeceğiz" yorumunu yaptı.

 

Kötü niyetli olmasa da amacı dışında kullanılan smslerle ilgili olarak ise Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın görev sahasında olan ve kullanıcıların telefonlarına gelmesinden rahatsız olduğu tanıtım smsleri olduğunu anlatan Başkan Sayan, Bakanlıkça tüketicilerin şikayetlerinin aldığını ancak smsi başlatan operatörü bulmanın zaman almasından dolayı şikayeti sonuçlandırmanın neredeyse imkansız hale geldiğini kaydetti. BTK olarak bu sorunun çözümünde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na yardımcı olabilmek için yaptıkları düzenlemeyle ticari smslerde smsi başlatan operatörün metnin sonuna kendisini tanımlayan 4 haneli bir kod ekleyeceğini belirten Sayan, "Böylece tüketici, smsle ilgili bakanlığa şikayet ettiğinde, önce bu smse izin veren operatör tespit edilecek sonra da bu operatörün hangi abonesi tarafından smsin gönderildiği bilgisine ulaşılacak. Sonrası zaten bizce malum." açıklamasını yaptı.

sms toplu sms btk
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.