Bitcoin Aslında Bir Dolandırıcılık Mı?

Özellikle de son zamanlar içerisinde, Bitcoin gibi dijital durumdaki para birimleri hem Teknoloji hem ise ekonomi dünyasının dillerinden düşmemekte

Bitcoin Aslında Bir Dolandırıcılık Mı?

Özellikle de son zamanlar içerisinde, Bitcoin gibi dijital durumdaki para birimleri hem Teknoloji hem ise  ekonomi dünyasının dillerinden düşmemekte. En son, JP Morgan'ın patronu olan Jamie Dimon tarafından dijital paraların yalnızca uyuşturucu kaçakçıları ile birlikte katillerin ve  de Kuzey Kore gibi yerlerde yaşamını devam ettirenlerin kullanması amacıyla uygun durumda olduğunu söylemesi de ortalığı karıştırmış oldu.

Venezuela ile birlikte Ekvator veyahut Kuzey Kore’de yer alanların ya da uyuşturucu taciri ile birlikte katil veyahut bunlar gibi işler yapmakta bulunanların Amerikan Doları'nın yerine Bitcoin'i tercih etmesinin çok normal olduğunu söyleyebilecek kadar iddialı durumdaki Dimon, dijital para amacıyla bir piyasa yer aldığını ancak fazlasıyla kısıtlı olduğunu da ifade etmekte.

Finansal durumdaki krizin hemen sonrasında ortaya çıkmış olan sanal bir para birimi olarak açıklanan Bitcoin, insanlarında bankalar ile birlikte geleneksel ödeme süreçlerini atlayıp ürün ve de  hizmetler için ödeme yapmayacak olmalarını sağlamakta. Bankalar ve öteki mali kuruluşlar da, bu  bahsi geçen sanal paranın kara parayı aklama ile birlikte çevrimiçi suç ve erkenden ilişkilendirilmiş bir durumda olması nedeniyle endişe duymakta. Bazı hükümetlerin dışında dijital durumdaki para birimleri de hiç bir şekilde kabul görmüş durumda değil.

Bitcoin yatırımını gerçekleştirenlerin büyük zarar edecek olduğunu söyleyen Jamie Dimon ayrıca, bu dijital parayı da 1.600’lü senelerdeki ünlü  durumdaki piyasa balonuna benzetiyor olmanın yanında dolandırıcılık şeklinde nitelendirmekte. Dimon’un yaptığı bu açıklamalarından hemen sonrasında Bitcoin değerinde bir dalgalanma yaşanmış olduğunu ve bir düşüş kaydedilmiş olduğunu da belirtmekte yarar var..

Bitcoin ayrıca, Aralık ayından bu zamana kadar değerini katlamaya deva ederken geçtiğimiz ay  içerisinde 4.700 dolar tutarına kadar ulaşmayı başarmıştı. Açıklamalardan sonra da bu değer 4.000 dolar seviyesinin altını görmüş oldu.

bitcoin dolar jamie dimon
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.