Bilgisayarınız Tam 1.000 Kat Daha Hızlı Olabilir

Süper transistör oluşturup bilgisayarların hızlarını artırmayı amaçlamakta bulunan araştırmacılar, silisyumun yerine grafen kullanmaya başlayacak. Böylelikle de 1.000 kat çok daha hızlı bilgisayarlar yapılabilecek.

Bilgisayarınız Tam 1.000 Kat Daha Hızlı Olabilir

Süper transistör oluşturup bilgisayarların hızlarını artırmayı amaçlamakta bulunan araştırmacılar, silisyumun yerine grafen kullanmaya başlayacak. Böylelikle  de 1.000 kat çok daha hızlı bilgisayarlar yapılabilecek.

2004 senesi içerisinde keşfedilmiş olan grafen, elektriği iletme yeteneği ve de uygulama alanlarıyla birlikte eşsiz bir malzeme şeklinde gösterilmekte. Silikondan tam 250 kat  çok daha iyi elektrik iletme kabiliyetine sahip bulunan bu grafenin, yakın bir gelecek içerisinde elektronik cihazlarımızdaki temel yapı taşlarından biri olması beklenmekte.

Bilgisayarlarımızda yer alan devrelere elektronik durumdaki sinyaller ve de güç sağlamakta bulunan ''anahtar'' gibi davranmakta olan transistörler, bilgisayarın hızını  çok önemli  bir derecede etkiliyor. Nature Communications dergisi içerisinde yayınlanan çalışma içerisinde ekip, grafene dayalı durumdaki transistörlerin bugünün bilgisayarları içinde kullanılan silikon özellikli transistörlerden çok daha iyi çalışmakta olduğunu tespit etti.

Mantıksal durumdaki kapıları oluşturmakta bulunan transistörler, mikroişlemcilerin girişlerine 1 ve de 0’ların uygulanmasını sağlayıp mikroişlemcilerin mantık ve de hesaplama sorunlarını çözmesine izin vermektedir. Bu bahsedilen mantık işaretlerinin uygulanması hızının artıyor olması, transistörlerinde çalışma hızına bağlı durumdadır.

Araştırmacılar ayrıca, grafen kullanılmakta olan transistörlerin ilk aşama içerisinde iklim bilimi ve de uzay araştırmaları benzerindeki komplex görevler içerisinde kullanılacak olduğunu belirtiyor. Daha da hızlı bilgisayarlarla gerçekleştirilecek daha hızlı  durumdaki simülasyonlar, araştırmacıların  bu sonuca çok daha hızlı ve  de daha doğru biçimde ulaşmasını sağlamış olacak.

bilgisayar grafen silikon
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.