Betonu Plastik Şişeler İle Güçlendirecekler

Beton artık modern dünyaya şeklini vermekte olan bir malzeme. Su hariç olarak en yaygın kullanılmakta olan malzeme şeklinde karşımıza çıkmakta.

Betonu Plastik Şişeler İle Güçlendirecekler

Beton  artık modern dünyaya şeklini vermekte olan bir malzeme. Su hariç olarak en yaygın kullanılmakta olan malzeme şeklinde karşımıza çıkmakta. Daha güçlü bir durumda ve  de daha çevre dostu betonlar yapabilmeye yönelik çalışmalara fazlası ile yenilikçi bir yaklaşım daha geliştirilmiş oldu.

MIT öğrencileri ise betonu çok  daha güçlü ve çok daha çevreci yapabilmek amacı ile ıslanmış plastik şişeleri kullanabilen bir teknik geliştirdiklerini açıkladılar. Plastik şişelerin kullanılmakta olan betonlar, sıradan betonlara kıyas ilse %20 çok daha dayanıklı duruma geldi. Araştırma ise, plastiklerin gama radyasyonuna maruz bırakılmalarının onları çok daha güçlü duruma getirdiğini ortaya çıkarttı. Daha sonra sonrasında ıslanmış plastik öğütülüp bir etkiye dönüştürüldü ve  daha sonra çimento ile birlikte  karıştırıldı.

Geri - saçılma elektron mikroskobu ile birlikte X-ışını mikrotomografi kullanılıp plastikle beslenen betonlar incelendiği zaman, betonda yer alan kristalliğinin ışınlanmış bir plastik ilavesi ile  çok daha yoğun duruma gelmiş olduğu gözlemlendi. Öte yandan sonuçta elde edilmiş olan ürünün herhangi bir radyoaktif özelliği bulunmadığı da tespit edilmiş oldu.

Öğrenciler bu özel araştırmada çevreyi ve de atmosferi kirletmekte olan 2 ana bileşene yöneldiler. Bunlar ise; insan yapımı  olan karbon dioksit emisyonlarının %4,5’luk kısmını oluşturmakta olan beton sektörünün karbon ayak izlerini azaltmak ve her sene depolama sahasına girmekte bulunan tonlarca ağırlıklaradaki plastik atıkları geriye dönüştürebilmek.

beton plastik inşaat
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.