Bayram tatili kaç gün olacak?

Saat 14:45'te Bakanlar Kurulu toplandı, milyonların beklediği sonucu Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ kamuoyuyla paylaşacak..

Bayram tatili kaç gün olacak?

Saat 14:45'te Bakanlar Kurulu toplandı, milyonların beklediği sonucu Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ kamuoyuyla paylaşacak.. Birçok vatandaşın gözü kulağı bugün Bakanlar Kurulu'na çevrilirken, bakanların tatile dair soruları cevapladı. "Bayram tatili 10 gün olacak mı sorusuna Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Şu anda tabii Hükümet, bu 10 günü programına aldı, çalışıyor. Eğer önünde ve arkasında durum hakikaten müsaitse turizm açısından isabetli olur ve gerek iç turizmde, gerekse dış turizm açısından şu anda hareketlenen turizm, -mesela bugün itibarıyla Antalya yüzde 80'i doluluk oranı itibarıyla yakalamış vaziyette- bu da turizm sektöründeki açığımızı süratle kapama fırsatını verir. Öyle zannediyorum ki salı günü Bakanlar Kurulumuz var. Bunu Cumhurbaşkanlığı'nda yapacağız. Hayırlı bir adım olur diye düşünüyorum.” açıklamasında bulundu. Erdoğan’ın açıklamasından sonra gözler Salı günü yapılacak olan Bakanlar Kurulu’na çevrilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tatile dair açıklaması

 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi 9 Ağustos 2017 tarihinde 10 günlük tatile dair “Türkiye olarak tatilden daha çok çalışmaya ve üretmeye ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Bununla ilgili alınacak kararlara da saygı duyuyorum” açıklamasında bulunmuştu.

Kurban Bayramı ne zaman başlıyor: Diyanet İşleri Başkanlığı açıkladı

Diyanet İşleri Başkanlığı 2017 yılı için Dini Takvim oluşturdu. Türkiye’de tatil günlerini ayarlayanlar, bayramın ne zaman ve Eylül ayının kaçında başladığını merak ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hazırladığı takvime göre;

31 Ağustos 2017 / Kurban Bayramı Arifesi 
1 Eylül 2017 /  Kurban Bayramı 1. gün 
2 Eylül 2017 / Kurban Bayramı 2. gün 
3 Eylül 2017 / Kurban Bayramı 3. gün 
4 Eylül 2017 / Kurban Bayramı 4. Gün

Önemli bilgi: Ramazan Bayramı’nın birinci gününden önceki gün “Arife günü” değildir. Arife günü sadece Kurban Bayramı’ndan önceki güne denilir.

İETT bayramda indirim uygulayacak mı?

Bayramın birinci günü ila sonuncu gününe kadar İstanbul’da hızlı feribot haricindeki deniz ve kara ulaşımlarında yüzde 50 indirimli olacak.

Merak edilen sorular ve cevaplar

Taksitle kurban alınır mı?

Diyanet İşleri Başkanlığı, fetva kuruluna göre; Müslüman taksitle bir hayvan satın alabilir ve kurban kesilebilir.

Hayvan kesimi ne zaman başlıyor, ne zaman sona eriyor?

Bayram namazının bitmesiyle başlar, bayramın 3’üncü günü akşamına kadar devam eder. Hanefi mezhebine göre; bayramın üçüncü gününe kadar, Şafi mezhebine göre, bayramın son gününe kadar kesilebilir.

2017 Kurbanlık fiyatları ne kadar?

Kütahya’da koyun yetiştiren Ahmet Berber, pazarların durgun olduğunu söyledi. Berber: Geçen yıl 700 ile 800 lira arası değişen küçükbaş hayvan fiyatları, bu yıl 1200 ile 1500 lira arası değişiyor. Büyükbaş kurbanlık hayvanlarda geçen yıl 4 ile 5 bin lira arası olan fiyatlar, aynı kiloda olan hayvanlar için bu yıl 7 ile 8 bin lira arası değişiyor. Bu fiyat artışları bölgede bulunan hayvan pazarlarına da yansıdı. Pazarlar durgun. Kurban bayramına doğru hareketliliğin artmasını ve özellikle canlı kilogram fiyatı 38 lira olan küçükbaş hayvan fiyatının inmesini bekliyoruz, açıklamalarında bulundu.

Müslüman, kurban keserken hangi konularda dikkatli davranmalıdır?

Dikkat edilecek en önemli husus, hayvanın acı çekmemesi üzerine olmasıdır. Diyanet İşleri Başkanlığı bu soruya maddeler üzerinden devap vermektedir:

1) Usulüne göre bir kesim yapmış olmak için hayvanın yemek ve nefes borularıyla, iki atardamarından en az birinin kesilmesi gerekir. Bu şekilde yapılan bir kesim sırasında, hayvanın omuriliğinin kesilmesi mekruhtur. Bu konuda etlik kesim ile kurbanlık kesim arasında bir fark yoktur.

2) Hayvanın canı çıkmadan başının gövdesinden ayrılmamasına özen gösterilmelidir.

3) Kurban edilecek hayvana acı çektirilmemeli ve eziyet edilmemelidir. Bu nedenle hayvanlar ehil kişiler tarafından kesilmeli ve boğazlama işlemi süratli bir şekilde yerine getirilmelidir.

4) Çevre temizliği için gerekli tedbirler alınmalıdır.

5) Hayvanların bir diğerinin kesimini görecek şekilde yan yana bulundurulmamalarına azami özen gösterilmelidir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.