Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek' Zorunlu BES Açıklaması!

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Bireysel emeklilik Sistemi'nden ayrılanlardan yüksek kesinti yapılacağı iddialarına ilişkin, "Tamamen spekülasyon, hikaye. Tek kesinti fon yönetim kesintisi olacaktır. O da cüzi bir miktar" dedi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek' Zorunlu BES Açıklaması!

Şimşek, katıldığı bir tv programında gündeme ilişkin açıklamalar yaptı. Şimşek, geçen hafta Paris'te OECD Bakanlar Kurulu toplantısına katıldığını anımsatarak, bir kriz havası bulunmadığını, ancak dünyanın düşük büyüme tuzağında olduğunu ifade etti. Şimşek, düşük büyüme tuzağından çıkış için üç temel aracın para politikası, maliye politikası ile yapısal politikalar yani reformlar olduğunu kaydetti.

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) "otomatik katılım" düzenlemesine de değinen Başbakan Yardımcısı Şimşek, Türkiye'de büyük teşviklerle BES'i getirdiklerini ancak bu sistemin tek başına yeterli olmadığını ifade etti. Şimşek, verilen yüksek teşviklere rağmen kapsamın 6 milyon kişiyle sınırlı kaldığını belirtti. Sisteme ilişkin teknik çalışmayı bitirdiklerini bildiren Şimşek, bunu henüz Bakanlar Kurulu ya da Ekonomi Koordinasyon Kuruluna (EKK) sunma fırsatlarının olmadığını ifade etti. Sistemden ayrılınması durumunda yüksek oranda kesintiler yapılacağı iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildiren Şimşek, "Tamamen spekülasyon, hikaye... Böyle bir durumda bir tek kesinti olacaksa, fon yönetim kesintisi olacaktır. O da cüzi bir şeydir. Onun dışında herhangi bir kesinti yok." ifadesini kullandı.
Dünya Bankasının küresel büyüme tahminini düşürürken, Türkiye açısından 2016 ve 2017 için değişikliğe gitmediğini, 2018 büyüme tahminini ise yükselttiğinin anımsatılması üzerine Şimşek, Türkiye'nin ciddi avantajları bulunduğunu ve pozitif ayrışabileceğini söyledi. Türkiye'nin önünde önemli bir fırsat bulunduğuna işaret eden Şimşek, "Şimdi tekrar az konuşup, çok iş yapmanın dönemi. Sayın Başbakanımız da son derece pratik, üretim, iş, sonuç odaklı bir yaklaşım içerisinde. Bu açıdan Türkiye için hakikaten bu çabaların hepsini dikkate alırsanız pozitif yönde bir ayrışma olasılığı var." diye konuştu.

BES Zorunlu BES Bireysel Emeklilik Zorunlu Bireysel Emeklilik Mehmet Şimşek Zorunlu BES Son Dakika
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.