Avrupa Birliği Tarafından Google'a 1 Milyar Dolarlık Dava Açılıyor

Avrupa Birliği ile Google arasında soğuk savaş başlayabilir. Avrupa Birliği Komisyonu Google'ın arama sonuçlarını suistimal ettiğini öne sürerken aldıkları karar arama motoru devi Google'ı büyük bir zarara uğratabilir.

Avrupa Birliği Tarafından Google'a 1 Milyar Dolarlık Dava Açılıyor

Avrupa Birliği ile arama motoru devi Google arasında yüzyılın davası başlayabilir. Öyle ki Avrupa Birliği tarafından yapılan açıklamalarda Google'ın arama sonuçlarını suistimal etmesi dolayısıyla Google'a tam 1 milyar dolarlık ceza kesileceği öne sürüldü.

Avrupa Birliği Komisyonu Google'ın arama sonuçlarına müdahalede bulunduğunu savunuyor. Henüz komisyon ile Google tarafından bu durumla ilgili resmi bir açıklama gelmemiş olsa da ikili arasında yakın zamanda başlayacak büyük bir yasal savaşı gözleyecek gibiyiz. Davaya konu olacak olan durumların ve verilecek cezanın büyüklüğüne bakıldığı zaman bu davanın birkaç yıl içinde çözümlenemeycek kadar karmaşık yapılar içerdiğini gözlemleyebiliyoruz.

Avrupa Birliği ile Google arasında yaşanacak krizin ana nedeni olarak birliğe göre Google'ın bir numaralı arama motoru olmasını suistimal ettiği öne sürülüyor. Bu durumda en büyük sorunun özellikle ürün fiyatları hakkında yapılan arama sonuçlarında gördüklerini belirtirken Google'ın kendi isteğine göre bu sonuçları yönlendirdiği ve istediği satıcıları ön sıralarda gösterdiği iddia ediliyor.

Google ile Avrupa Birliği arasında başlayacak olan yasal savaşta Avrupa Birliği haklı bulunursa Google, geçtiğimiz yıl kazandığı gelirin onda birini birliğe vermek durumunda kalabilir. Arama motoru devi Google'ın geçen yıl 90 milyar dolar gibi devasa bir rakam kazandığı göz önüne alınırsa alabileceği cezanın da 9-10 milyar dolara kadar yükselebileceği öngörülüyor.

Ayrıca Avrupa Birliği komisyonu Google'ı sadece arama sonuçları yönünden değil Android platformunda öne çıkarılan ugulamalarla birlikte cihazlara gelen önceden yüklü uygulamaların seçimi konusunda da inceleyeceği bildirildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.