Avrupa Apple’ın gözünün yaşına bakmadı Türkiye kucak açtı

AB Komisyonu’ndan Apple’a rekor ceza.

Avrupa Apple’ın gözünün yaşına bakmadı Türkiye kucak açtı

Apple’ın İrlanda hükümeti ile yaptığı anlaşmalarla,  2003-2014 yılları arasında % 1 olan kurumsal vergi yerine % 0.005 oranında vergi ödediği tespit edilince Avrupa Birliği Komisyonu şirkete 13 milyon euroluk vergi cezası kesti.

Türkiye’den ise Apple’a teklif geldi. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek resmi twitter hesabından “Apple, Türkiye’ye taşınmalı. Daha cömert vergi teşviği sağlamaktan mutluluk duyarız. Apple, AB bürokrasisiyle uğraşmak zorunda kalmayacak” açıklamasını yaptı.

AB Rekabet Komisyonu yetkilisi Margrethe Vestager, “Komisyon soruşturması sonrasında İrlanda’nın Apple’a illegal vergi avantajı sağladığı tespit edildi. Bu da yıllardır Apple’ın ülkede diğer firmalara göre daha az vergi ödemesine neden oldu” dedi.

İrlanda tarafındansa, Apple’a bir ayrıcalık uygulanmadığı ve alınan kararın kabinede temyize götürüleceği açıklamadı yapıldı. . İrlanda Maliye Bakanı Michael Noonan ayrıca “Vergi sistemimizin bütünlüğünü savunmamız gerekiyor. İş dünyasında vergi konusunda bir kesinlik sağlamalıyız ve AB’nin bazı kararlarına meydan okuyabilmeliyiz” açıklamasında bulundu. 

AvrupaBirlği Apple VergiCezası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.