Asteroitlerden Harika Bir Dans

Gökbilimciler, güneş sistemimiz içerisinde yepyeni bir tane nesne keşfini yaptılar: aktif olan ikili bir asteroit. Body 288P isimli nesne, 2 tane ender türden asteroitin bilinmekte olan ilk melezi olarak öne çıkıyor.

Asteroitlerden Harika Bir Dans

Gökbilimciler, güneş sistemimiz içerisinde yepyeni bir  tane nesne keşfini yaptılar: aktif olan ikili  bir asteroit. Body 288P isimli nesne, 2 tane ender türden asteroitin bilinmekte olan ilk melezi olarak öne çıkıyor. Birbirinin etrafında dönmekte olan 2 tane kayadan oluştuğu açıklanan ikili, kuyruklu yıldız gibi davranıp arkalarında bir gaz ve de  toz izi bırakmakta.

Asteroitler ile kuyrukluyıldızların arasındaki farkı da özel yapıları ile birlikte gözlemleyebiliyoruz. Asteroitler kaya ile metal parçacıkları iken, kuyruklu yıldızlar  ise daha fazla bir buz tabakasıyla kaplı gibi durmaktadır. Şu an içerisinde bilinmekte olduğu kadarıyla 20  tane kadar asteroit, arkalarında bıraktıkları toz ve de  gaz bulutu ile birlikte kuyruklu yıldız gibi görünebilmektedir.

Aslına bakacak olursak 2011 senesinde keşfedilmiş olan Body 288P, Dünya’dan fazlasıyla uzakta olduğundan dolayı tam anlamı ile tanımlanamamış idi. Body 288P’nin Eylül 2016 tarihi içerisinde Dünya’ya en yakın geçişi esnasında Hubble isimli uzay teleskobu onu  net bir şekilde görüntülemeyi başarmıştı. İncelemelerden sonra ise 1 değil, 2 parçadan oluştuğu anlaşılmıştı. Body 288P’nin öğrenilen bu özelliği onu, ilk 2'li ana kuyruklu yıldız yapmakta.


2'li olan asteroit birbirlerinden ise yaklaşık 100 kilometrelik bir mesafede dönmekteler. Birbiri ile dans eder gibi hareket etmekte olan bu 2 asteroit uzay içerisinde adeta bir elips çizmekte. Max Planck isimli astronomlarına göre ise çok hızlı bir rotasyon, ilk etap içerisinde Body 288P'nin dağılabilmesine sebep olabilir.

uzay asteroit body 288p
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.